אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 17

פרק שבעה-עשר
החבר שלי היה אדם מיוחד במינו
 

ביוגרפיות אינן ספרי קריאה נדרשים, אולי בגלל החשדנות של הקוראים. ובצדק, כי לפחות חלק מהן עושות שירות דוב לתחום כולו: לעתים מפני שרק מעט מחיי האדם שעליו הן מספרות (למשל, פוליטיקאי) מעניין באמת; ולעתים מפני שהן כתובות בלי שאר רוח. המסקנה היא שביוגרפיה טובה מחייבת חיים מרתקים – ולא שם מפורסם – ממש כמו שהיא מחייבת מחבר היודע לעורר עניין בקורא וסיפור הכתוב כהלכה. יש גם ביוגרפיות מיוחדות ומעניינות, כמובן; בהן הפוטוביוגרפיות שכותב ראסל פרידמן – שלא תורגמו בינתיים – המתבססות על מאות תצלומים שלכל אחד מהם מוצמד כיתוב ארוך ומרתק, וגם אלה שבפרק הנוכחי.

וילבור ואורוויל (האחים ריט, תמר כוכב, כנרת 2007)
הסיפור: מה הקשר בין תיקון אופניים ובין המצאת המטוס הראשון? מה איפשר דווקא לאחים רייט חסרי ההשכלה להצליח במקום שבו נכשלו רבים כל כך לפניהם? בסקרנות ובלשון פשוטה עוקב הסיפור אחר דרך חייהם המיוחדת של גיבוריו – האמיתיים.
מי סיפר: ד'ר תמר כוכב (2006-1963) למדה הנדסה כימית, וכתבה ביוגרפיות אחדות – כולן מצוינות – בהן על גלילאו גליליי, על תומס אלווה אדיסון ועל צ'רלס דרווין, לבני 11-9. ב-2004 חלתה בסרטן הדם ונפטרה כעבור שנתיים, בדמי ימיה.
עוד על הממציאים הגדולים: קוונטין ריינולדס כתב את סיפורם של האחים וילבור ואורוויל רייט ביתר פירוט (לבני 12-10); ג'יין אדאיר כתבה על תומס אלווה אדיסון ולא נרתעה משאלות מדעיות (לבני 13-11); א'ג ווד וקלינט טוויסט כתבו על צ'רלס דרווין ועל מסעה של ה'ביגל' בספר מאויר ומוּמחש להפליא לבני (13-11) – בסדרה מצוינת שבה גם ספרו של קלינט טוויסט על מרקו פולו (לבני 13-11). בין הספרים שנכתבו על אלברט איינשטיין אזכיר את זה שכתב וולטר ס' מי. בעבר היו ספרים על פורצי דרך נוספים, ובהם לואי פסטר, קופרניקוס, קולומבוס ועוד. 

הלן קלר (הסיפור המופלא של הלן קלר, לורנה א' היקוק, צעירים, הקיבוץ המאוחד 2010)
הסיפור:
הלן הקטנה חיה בעולם חשוך שאין בו צלילים, ולא הבינה הרבה ממה שקרה מסביבה. היא הייתה עיוורת וחירשת! מבוגרת ממנה במקצת הייתה אן סאליבן, המורה שהצליחה לחדור לראשה של הלן ולחבר את חניכתה עם הסביבה. לבני 12-10.
מי סיפר: הסופרת האמריקאית לורנה היקוק (1968-1893) נולדה וגדלה בוויסקונסין, הייתה עיתונאית-מראיינת ונודעה ביחסיה ההדוקים עם אלינור רוזבלט, רעייתו של נשיא ארצות הברית, שעמה כתבה ספרים אחדים.
עוד נכים שהתגברו על מגבלותיהם: הלן קלר עצמה כתבה אוטוביוגרפיה, חיי; בוריס פוליבוי כתב את הטייס הקיטע על הטייס הסובייטי אלכסיי מארסייב, שהמשיך לטוס אף על פי שאיבד את רגליו; פול בריקהיל הנציח בספרו מרקיע שחקים את התעקשותו של הטייס הבריטי דגלס באדר, אף הוא טייס שאיבד את רגליו והתעקש לטוס, שניהם לבני 13-11. 

רמברנדט (רמברנדט, מייק ונציה, פגישה ראשונה, זמורה ביתן 1996)
הסיפור:
הצייר ההולנדי הגדול רמברנדט הרמנזון ואן רֵיין (1669-1606) נודע, בין השאר, בציורים תנ'כיים. סיפור חייו משובץ בציורים רבים פרי מכחולו, וגם בהם ברורה השפעת שכניו היהודים – למשל, 'משתה בלשצאר' ובו כתובת בעברית! לבני 8-6.
מי סיפר: הסופר האמריקאי מייק ונציה (נולד ב-1945) חיבר עשרות ספרים בסדרות שעניינן גדולי הציירים, גדולי המלחינים, גדולי הממציאים – ונשיאי ארצות הברית. לעברית תורגמו ספרי הסדרה 'פגישה ראשונה עם גדולי האמנים בעולם', ובה ואן גוך, ליאונרדו, בוטיצ'לי, ברויגל, מונה, שאגאל, פיקאסו, פרידה קאלו ועוד ועוד. כולם לבני 8-6.
עוד יוצרים גדולים: על פרידה קאלו כתב גם ג'ונה וינטר (לבני 9-7); ניצה שאול כתבה את בטהובן הקפדן היה פעם קטן – המלווה בתקליטור עם קטעים מיצירותיו (לבני 9-7); קריסטן מקדרמוט וארי ברק כתבו ספר-אלבומי מאיר עיניים על ויליאם שיקספיר (לבני 13-11).
ביוגרפיות נוספות: בסדרה 'ראשונים בארץ' ראו אור ספרים לא קלים לקריאה על המיילדת אולגה חנקין (אם תלכי עמי), על השומר אברהם שפירא (ג'דע), על ה'ידיד' אורד וינגייט (לוחמים בלילה), על רחל (המשוררת מכנרת), ועוד (לבני 13-11). 

כשקראתי לראשונה את עמוס פורצ'ן, אדם חופשי מאת אליזבת ייטס חשבתי שהסיפור המרגש הזה חייב להיות פרי הדמיון. עמוס, עבד בן 15 שהובא מאפריקה ב-1725, נמכר לבורסקי בבוסטון; ולפי חוקי הצפון הורשה להרוויח כסף בזמנו הפנוי ולשחרר את עצמו. עברו עשרים שנה, וכבר היה לו די כסף – ואז נודע לו כי שפחה אפריקאית שוכבת על ערש דווי; הוא נתן את כל הכסף שחסך רק כדי לקבור את השפחה – שלא הכיר כלל! – כאישה חופשייה. אחרי שצבר די כסף בפעם השנייה שיחרר מעבדות שפחה אחרת והתחתן איתה, ולבסוף שיחרר את עצמו ועזב את בוסטון. סמוך לעיירה בניו המפשיר הקים מפעל לעיבוד עורות, תרם כסף למוסדות הקהילה וזכה לכבוד רב. הביוגרפיה הזאת היא מסמך אנושי מרתק, ובכל זאת אינה מעניינת די הצורך – כי מרגע השחרור לא קורה הרבה. (AMOS FORTUNE FREE MAN/ Elizabeth Yates)