אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 16

פרק שישה-עשר
החבר שלי חייב לשמור על סוד איום ונורא

לא קל לשמור סודות. המלך מידאס השביע את הסַּפָּר שלו לא לגלות מה שראה מתחת לכובעו, והספר התאפק והתאפק עד שלבסוף לחש את הסוד לתוך בור באדמה. הסוד נשמר בקנים שצמחו שם, ורועה שגילף חליל שמע אותו בצלילים שהפיק (המיתולוגיה היוונית)... ההכרח לשמור סוד נובע מבושה או מפחד, ולפעמים מטעמי כבוד – מפני שהסוד אינו שלנו. פחד מפני אדם רע גרם לתום סוייאר של מרק טוויין ולחבריו להסתיר את הסוד שהתגלה להם בבית הקברות; ובעצם – גם החשש לספֵּר שהיו שם. לבני 13-11.

אפלבי (המנימים, סילוויה וו, הסדרה הצעירה, כתר 2007)
הסיפור:
המנימים חייבים להסתיר בסוד את מהותם האמיתית, והדבר מחייב אותם להעמיד פנים אפילו כשהם שותים תה... אבל לאפלבי בת ה-17 סוד עמוק יותר, שהיא מסתירה מבני משפחתה. הסערה המתחוללת עם גילוי האמת אינה היחידה בסיפור המרתק והמיוחד במינו. לבני 12-10.
מי סיפר: הסופרת הבריטית סילוויה וו (נולדה ב-1935) הייתה מורה בצפון אנגליה עד שפרשה מעבודתה – ורק בהיותה בת 57 החלה לכתוב. ספרהּ על המנימים הוא ראשון בסדרה מרתקת, ולפי שעה הוא היחיד שתורגם לעברית.
סודות להגנה עצמית: אלה חייבת לשמור בסוד את 'מתנת' הצייתנות שהעניקה לה הפיה לוסינדה בספרה של גיל לוין קרסון, אלה המכושפת, כדי שאמה החורגת ובנותיה לא ישתמשו בה נגדה; הדס מתענה לנוכח הנזק שגורם הסוד שלה בספרה של חנה לבנה, החברה שלי אלין; ומה יכול לעשות טיבה, העיתונאי, בספרה של אנני שמידט, מינוש? להגיד שאת המידע השערורייתי מוסרת לו אישה צעירה, הנכנסת לחדרו דרך החלון ואומרת שדיברה עם החתולים בשכונה? שלושתם לבני 12-10.

מקנזי (אל תגלי, מריאן מסגרוב, פרוזה עשרה, טל-מאי וידיעות ספרים 2010)
הסיפור:
הוריה של מקנזי בת ה-12 טבעו בים, ועכשיו סבא מתחיל להתנהג באופן מוזר... אחותה בת ה-15 העסוקה בענייניה השביעה אותה שאסור להן לגלות, וכך רק מקנזי אמורה להשגיח שלא יקרה לסבא כל רע... שלא יביך את עצמו... ושהסוד לא יתגלה. הדמויות טובות הלב בעיירה האוסטרלית לא יזיקו לה, כמובן. לבני 11-9.
מי סיפר: הסופרת האוסטרלית הצעירה מריאן מסגרוב (נולדה ב1966) נולדה בסידני. עד היום כתבה ספרים אחדים – חכו, היא עוד צעירה! אל תגלי הוא ספרה הראשון שתורגם לעברית.
מי עוד נדרש להסתיר סוד: בספרה הפיוטי של ק'ב קריסטיאנסן, אני רואה את הירח, מגלה לנו ביטה בת ה-12 שאחותה קארי בת ה-15 בהריון – ושהיא מתכוונת ללדת את התינוק; האמת היא שרואן, גיבורת מרק שבור, בוחרת להסתיר מהעולם – אפילו מאביה! – שאמה שרויה בדיכאון עמוק, ולא מודעת לכך שגם לחברתה החדשה סוד ענקי; לבני 14-12.

יולי (מאחורי דלתות סגורות, עפרה גלברט-אבני, הקיבוץ המאוחד 2008)
הסיפור
: יולי בת ה-11 מסתירה סוד לא נעים (שהיא חושפת לפני הקוראים), אבל ברור לנו שהוא כאין וכאפס לעומת הסודות המוסתרים מאחורי הדלתות הסגורות בביתה. מה הם הסודות הנוראים באמת? מדוע מסרבת האם לפתוח את המעטפה החומה? ומהו סודה של האחות הגדולה, רוני? לבני 12-10.
מי סיפר: עפרה גלברט-אבני (נולדה ב-1947) מלמדת כתיבה יוצרת לבני נוער. לפני שהחלה לכתוב ספרים הייתה עובדת סוציאלית. בין ספריה טיול בצבעים, לבני 5-3; קירות שלא רואים, המכוערים של דניאל, לבני 12-10.
עוד סודות משפחתיים: שקד בן ה-12 חייב להסתיר מכולם שהוא גר בפיצוצייה של אביו, והאב מסתיר ממנו את מקום הימצאה של אמו, בספרה של חנה לבנה הסודות של אבא; לבני 12-10. מיה בת ה-16 מתענה בגלל החלטתה לשמור בסוד משהו נורא שעשו לה, בספרה של יונה טפר, מה שהסתרתי בבטן; בשניים מספריה של שרון קריץ' יש לסוד מעמד מרכזי: בספר שני ירחים זהו הסוד שסאל בת ה-13 מסתירה מעצמה, ומעניין לא פחות הסוד שמסתירה אמה של חברתה מבני משפחתה; ובספר תוהו ובוהו רגיל בהחלט – זהו סוד מרתק של קרל ריי, בן הדוד הבא לבקר; לבני 15-13.