אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 14


פרק ארבעה-עשר
את החבר שלי כמעט... אכלו 

לא מעטים מגיבורי הספרים נקלעים למצב שבו כמעט-כמעט אוכלים אותם. בסיפורי המיתולוגיה היוונית זה קורה 'באמת', כשקרונוס בולע את בניו וכשטנטלוס הרשע מבשל את בנו פלופס – אבל אל דאגה, כולם קמים לתחייה! פוליפמוס הקיקלופ נהנה לאכול את בשרם של היוונים, חבריו של אודיסאוס, הניצל בעור שיניו. כך עושים ענקים גם במעשיות האנגליות (פי-פיי-פו-פום, אני מריח בשר אנגלים) ובסיפורים אחרים: למשל, הדייג הענק הלוכד את פינוקיו ורוצה לטגן אותו..

אישון דובשון (אישון דובשון, אגדה נורדית, המאה ה-16?) 

הסיפור: סבתא הכינה את דמות האיש מבצק ובו צימוקים (או גרגרי יער) כעיניים, אגוזים ככפתורי הבגד, ואחרי האפייה הניחה אותו על אדן החלון להצטנן. רבים רצו לאכול את האישון האפוי, והוא חמק מכולם! לבסוף הגיע אל הנחל, והשועל הערמומי הציע לו באדיבות לשבת על גבו כדי שיעבירוֹ לגדה הנגדית. תחילה שקע גבו של השועל; שב על ראשי, הציע... לבני 6-4. 

מי סיפר: דבר אינו ידוע על זמנה של המעשייה או על מקורה – משערים שסופרהּ לראשונה בנורבגיה, אבל ייתכן שהייתה תחילה מעשייה רוסית על עוגייה עגולה. בעיבודים שונים הפך המאפה מעורר התיאבון לדובשנית, לפנקייק ולעוגייה. למשל, 'הסופגנייה המתוקה' של שלמה אבס. וזכורה היטב הדמות הענקית של הדובשון המופיעה בסרט שרק! 

מזונות אחרים המתחמקים מאכילה: בקובץ אימא אווזה מסופר על מלך שהגישו לו עוגה מפוארת, וכאשר בצע אותה – פרצה מתוכה להקת ציפורים! עליסה מתכוונת לאכול קציצה, וזו נוזפת בה – בארץ המראה של לואיס קרול; לבני 11-9. של סילברסטין כותב על 'סרדינים ישֵנים' (בתוך בקצה מדרכת הרחוב) המתלוננים ברגע שפותחים את המכסה; לבני 8-6.

הנזל וגרטל (הנזל וגרטל, האחים גרים, המאה התשע-עשרה) 

הסיפור: אין בבית מה לאכול, ולכן אבא ואימא מוליכים את הנזל וגרטל ליער ומשאירים אותם שם! בעודם מחפשים את הדרך אל מחוץ ליער נתקלים הילדים בבית ממתקים ומתחילים לזלול ממנו. המכשפה הגרה בבית זוממת לאכול אותם, אחרי שישמינו קצת... לבני 7-5. 

מי סיפר: יעקוב גרים (1785-1863) וּוילהלם גרים (1786-1859) היו חוקרי לשון ופולקלור גרמנים שהקדישו שנים רבות לאיסוף מעשיות; הם התעניינו בלשון הסיפורים יותר מאשר בתוכנם. המהדורה הראשונה של ספרם, מעשיות לבית ולמשפחה, ראתה אור בשנת 1812; למהדורות הבאות נוספו עוד ועוד מעשיות. 

ילדים אחרים הנתונים בסכנה: הזאב הרע מתחפש לסבתא ובולע את כיפה אדומה; הצייד נדרש להביא למלכה את הריאות והכבד של שלגיה – כדי שתבשל ותאכל אותם; במעשייה 'מעץ הערער' האם החורגת מבשלת את הילד שהרגה כדי שאביו יאכל אותו. כמובן, ג'ק שעלה באפון הפלא הגיע לממלכתו של ענק שהיה בוודאי אוכל אותו ברצון. ארבעה טיגריסים רוצים לטרוף את בבג'י הקטן (כושי סמבו), איך ישכנע אותם להניח לו? בארץ יצורי הפרא של סנדק מאיים מקס על אמו שיאכל אותה; והיצורים רוצים לאכול אותו מרוב אהבה. כולם לבני 7-5.

וילבור (חוות הקסמים, אלוין ברוקס וייט, מרגנית 1976, 2007) 

הסיפור: על החזיר וילבור, שניצל ממוות בהיוולדו, מרחפת שוב סכנה דומה – עד ששרלוט העכבישה אורגת בקוריה את הכתובת 'חזיר ראוי לשמו' ממש מעל לראשו. הוא גם זוכה בפרס ביריד וקורים לו עוד נסים. לבני 11-9. 

מי סיפר: הסופר האמריקאי אלוין ברוקס ווייט (1899-1985) כתב ספרים רבים למבוגרים – ורק שלושה ספרי נוער, שכולם נפלאים: סטיוארט קטינא, לבני 10-8; קורי שרלוט (חוות הקסמים) ותרועת הברבור, לבני 12-10 – שהוא הטוב שבהם, לטעמי.

בעלי חיים אחרים שניצלו ממוות: דג הזהב העולה בחכה מציע לדייג למלא את משאלותיו, וניצל מטיגון במחבת (אם נזכור את האווזה המטילה ביצי זהב, ניווכח שלא תמיד זה כך); את הפילון הסקרן של קיפלינג מנסים לטרוף גם הנמר וגם התנין – שהצליח לתפוס באפו! לבני 7-5. דוקטור דה סוטו של ויליאם סטייג הוא עכבר-רופא-שיניים שמרחם על שועל סובל; מה יעשה כשהשועל ייזכר כמה טעים לו לאכול עכבר? לבני 8-6. טוויטי ורואד-ראנר הם שניים מגיבורי הסרטים המונפשים של האחים וורנר שאינם חדלים להימלט על נפשם – זה מסילווסטר, חתול הבית, וזה מהקויוט (זאב הערבות) ביש המזל.

לכל אלה יש להוסיף ילדים מאויימים: בעבר היו אמהות שאיימו על ילדיהם שאם לא יאכלו – תבוא מכשפה ותאכל אותם. כדי להינצל ממכשפה-זוללת מציע של סילברסטין ב'שיר מפולפל' לפזר פלפל על הראש (בתוך אור בעליית הגג); לבני 8-6. בספרו שירים רעים לילדים טובים כותב אפרים סידון כי המכשפה דווקא באה, והייתה מאוד לא מרוצה: 'מה זה, עושים ממני צחוק?/ לבוא כל כך מהר ומכל כך רחוק – בשביל ילד כזה, קטן ורזה?' אז היא אכלה את... (בשיר 'המכשפה'); לבני 7-5. בגרסה מרוככת יותר – לטעמן של האמהות – היה איום אחר: אם לא תאכל, יבוא שוטר; בשיר 'עם האוכל בא העיקול' (מתוך ילד זה לא מה שהיה פעם) כותבת אורה מורג מה בדיוק קרה: כן, בא שוטר ו...עיקל את המקרר! לבני 8-6. 

יחיעם פדן