אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 12

פרק שנים-עשר
החבר שלי רוצה להציל את העולם

גיבורי הספרים נחלצים לא פעם לעזרת ילד אחר, או לעזרת קבוצת מיעוט נרדפת, או אפילו למען שיפור פני החברה שבה הם חיים. בפרק הנוכחי גיבור הרוצה להביא שלום עולמי ולשחרר את העולם מאיום נורא; גיבורה הנחלצת למען העובדים הזרים; וגיבור המחליט שדי כבר לזיהום האוויר.

'אני' (אני הולך לתקן את העולם! סוזי מורגנשטרן, קלסיקלטת 2009)
הסיפור: לילד הדובר בספר אין שם, ועם זאת הוא חולם על המעשים הגדולים שיחולל כשיגדל. בדבריו מגלה הילד מודעוּת והבנה נדירות, וגם ידע בלתי רגיל. השאיפות הגדולות עולות בקנה אחד עם ממדי הספר הענקי. הציורים של ג'יאנג הונג שן נהדרים – ויש בהם מעין מחווה למוריס סנדק. לבני 8-6.
מי סיפר: סוזי מורגנשטרן, יהודייה שנולדה וגדלה באמריקה וגרה בצרפת, כותבת ספרים לילדים ולנוער בצרפתית זה עשרות שנים. אחדים מהם תורגמו לעברית: אבא, אמא המוסיקה ואני (לבני 7-5), שירלי בלי הפסקה והאמריקאית הזאת (שניהם לבני 12-9) ומכתבי אהבה מ-0 עד 10 (לבני 13-10).
ילדים המצילים את העולם: גיבור המכשפות של רואלד דאל שומע על כרחו על תכניתן השְׂטנית להיפטר מכל הילדים בעולם – ומעשי הגבורה שלו עולים על כל דמיון; לבני 12-10. בָּסטיאן, גיבור הסיפור שאינו נגמר של מיכאל אנדה, מגלה שלא רק העולם של פנטזיה בסכנה – אלא גם העולם שלנו; לבני 13-11. נדרש זמן עד שגיבורת המצפן הזהוב של פיליפ פולמן, לירה, מבינה איזו סכנה מרחפת על כל הילדים בעולם שלה (שאינו העולם שלנו), ואז היא נחלצת לפעולה; לבני 15-13.

אוּרִיָּה (אוריה יוצאת למלחמה, עמי גדליה, הסדרה הצעירה כתר 2007)
הסיפור: אוריה מתקוממת נגד חוסר הצדק ביחס של הממשלה לילדי העובדים הזרים – שגדלו בישראל ואינם מכירים כלל את ארצם – ונרתמת למלחמה נגד גירושם. אישיותה המיוחדת והיכולת שלה לצחוק על עצמה הופכים את הקריאה בספר לתענוג אמיתי. הספר זכה בפרס טרודי בירגר. לבני 13-11.
מי סיפר: עמי גדליה, שנולדה בקרית אונו, היא ספרנית מסורה, ומאז 1980 כותבת ספרים לנוער המתאפיינים בסיפור מרתק, חלקם על מאבקים חברתיים עוצרי נשימה וחלקם מתובלים בהומור עדין. כמה מהטובים בספריה: אין חיה כזאת! ומסע מטורף בכדור פורח (שניהם לבני 11-9); העד האחרון ונעורים במסתור (שניהם לבני 13-11; כל אחד מהם זיכה את המחברת בפרס זאב); מסע בעקבות האהבה (לבני 14-12).
ילדים הלוחמים למען הצדק: רובין, גיבורת הילדה רובין הוד של נורית זרחי, מתקוממת נגד העוול החברתי לבני נוער משולי החברה; כך גם טליה, גיבורת חליל בודד בחושך של רוני גבעתי. שניהם לבני 12-10. פאול, גיבור עד שניפגש של אורית הראל, הוא נער נרדף באירופה – אבל נוכח סבלם של אנשי ספרד הוא מתגייס להילחם לצדם. לבני 14-12.

הלורקס (הלורקס, דוקטור סוס, כתר 1996)
הסיפור:
בארץ שוממה מספר האדם שהחריב אותה מה עשה – ואיך לא הקשיב ללורקס, שפנה אליו שוב ושוב בשם הצמחים ובעלי החיים; את הנזק שגרם האיש אפשר לתקן רק אם... סיפור על הסכנה לאיכות החיים של כולנו. לבני 8-6 ויותר; והרבה יותר.
מי סיפר: תאודור גייזל, המתקרא דוקטור סוס (1991-1904), הוא יוצר אמריקאי שכתב ואייר עשרות ספרים בחריזה – ובהומור מיוחד במינו. כמה מספריו, כמו חתול תעלול, נועדו לילדים שאך למדו לקרוא ובהם מעט מילים שונות – 300 בלבד – כדי שהקורא ישלוט בהן וירוץ בקריאה (לבני 7-5). מסיפוריו, שכמעט בכולם לֶקח חינוכי, המלך צב-צב והורטון הפיל דוגר על ביצה (בתרגום הראשון 'הפיל והביצה' בתוך כליל יופי) – שהוא הטוב בהם, לדעתי. שניהם לבני 8-6.
ילדים הפועלים למען הסביבה: מתִי, גיבורת מהפכת התפוזים של מתי של תמי שם-טוב, ממציאה שיטה חדשה לתדלוק מכוניות כדי למנוע זיהום אוויר. לבני 11-9. מרוין, שבגללו החלה מלחמת הדוכנועים של ג'ין מריל, חשב רק על העוול שגרמה המשאית הענקית לעגלת היד הקטנה של מוכר הפרחים, אבל... גיבורי שלישיית אול רייט, ספרה הבלשי של בלו באלייט, נלחמים נגד הכוונה לפַרק בית היסטורי. שניהם לבני 12-10. גיבורי קריאת הינשוף ומתח על המים של קרל היאסן חרדים לגורל בעלי החיים בתחומי השימור המצומצמים ביבשה ובמים – ומוכנים לסכן את חייהם כדי להגן עליהם. (והלוואי שנצליח להציל את הירבועים בחולות של סמר.) שניהם לבני 13-11. 

יחיעם פדן