אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 11


פרק אחד-עשר
החבר שלי אסף לעצמו משפחה
 

התופעה אינה חדשה: אפילו האפרוח (שהלך להודיע למלך כי השמים נופלים) מצא לו עוד ועוד שותפים לדרך, מעין משפחה חלופית. והיכן היה איוון, גיבור 'הספינה המעופפת', אלמלא הצטרפו אליו שישה חברים, שיכולותיהם המוזרות התגלו כמועילות מאוד (טולסטוי בעקבות גרים)? 
בפיטר פאן של ג''מ בארי ונדי משחקת באימא, והנערים מרחוב פאל של פֶרֶנץ מולנר בישר את 'ספרי החבורה' – המצאה שהשפיעה על וולף דוריאן (הילד מהארגז) ועל אריך קסטנר (אמיל והבלשים) וגלגוליה המאוחרים נראו אצל ג'ר'ר טולקין (חבורת הטבעת)
 גם אצל איניד בלייטון (החמישייה, חבורת הבלשים והכלב), יגאל מוסינזון (חסמב'ה) ואבנר כרמלי (הבלשים הצעירים). בכל אלה – ובגיבורי הספרים שלהלן – מחליפים זרים את אבא, את אימא, את האחים ואת האחיות.

שָׁקֵד (הסודות של אבא, חנה לבנה, הסדרה הצעירה כתר 2007) 

הסיפור: לשקד אין אימא, והוא גר בפיצוצייה עם אבא שלו. הלקוחות הקבועים – עורך הדין ראובן, סבתא פיצי, שלום וסילבי – הם המשפחה החלופית של שקד, ופעם אחר פעם הוא נעזר בהם, בייחוד כשנראה לו שלא יזכה לעזרה מאביו. בגליל הוא מאמץ משפחה שלמה. ההסבר לכול מתגלה כשנחשף סודו של אביו. לבני 12-10. 

מי סיפר: חנה לבנה, בת המושבה יבנאל, מתגוררת עם משפחתה בהרצליה וכותבת ספרי נוער מאז 1995: הבול (פרס זאב), ארגון הלא מקובלים וסבתא של טרזן (שלושתם לבני 12-10) והחברה שלי אלין (לבני 13-11), ועוד. 

ילדים המושכים אליהם תחליף-משפחה: אלינור פורטר מספרת על פוליאנה, היתומה הקורנת משמחה ומדביקה בה את כל אנשי העיירה הרציניים והקודרים, שכמה מהם כרוכים אחריה כאילו הייתה בתם. אינדיה אופאל (הכול בגלל סופר-מר, קייט די-קאמילו) מגיעה לעיירה הקטנה לבדה לגמרי – אמה נטשה אותה, אביה המטיף עסוק מדי – ומתחברת עם הספרנית... ועם מוכר בודד בחנות לבעלי חיים... ועם גלוריה ועץ הבקבוקים... ליחיאל (מכתבים מערימת הזבל, לבנה מושון) דווקא יש משפחה, אך הקורא משתכנע שלא במקרה הוא מספח לעצמו אבא מניו יורק. שלושת הספרים לבני 12-10.

טָרָן (ספר השלושה, לויד אלכסנדר, מרגנית 1986) 

הסיפור: באחריותו של טרן, סגן חזירן באחוזתו של המכשף דוֹלבֶּן, חזירה מיוחדת. כשהיא בורחת הוא יוצא לדרך כדי להחזירה, ועד מהרה מתקבצים סביבו בני החבורה: גְלוּדוֹר גוּזָם הנוטה לשקר, גוּרג'י הזללן המדבר בחרוזים, הגמד הרגזן דולי, גְוִוידְיוֹן הגיבור וגם הנסיכה אֵיילוֹנְוִוי. ההרפתקאות מסמרות שיער אך גם משעשעות מאוד. חמשת הספרים לבני 12-10. 

מי סיפר: לויד אלכסנדר (2007-1924) הוא סופר אמריקאי שכתב בעיקר לנוער. לעברית תורגמו גם החתול שרצה להיות איש, על ארייל (מי שהיה חתול) והרפתקאותיו בעיר האנשים; לבני 11-9. ושתי פרשיות חייו הראשונות של לוקאס קאשה, על בטלן העיירה ההופך למלך בארץ רחוקה; לבני 13-11.
ילדים היוצאים להרפתקה ולא לבדם: הדוור מביא לאי נוחייה את ג'ים כפתורי בחבילה ארוזה היטב, וכשהילד גדל ורוצה לגלות את סוד מוצאו – מצטרפים אליו נהג הקטר לוקאס והקטר קטורה; גים ונהג הקטר, מיכאל אנדה. קאי (הילד מהארגז, וולף דוריאן) ואמיל (אמיל והבלשים, אריך קסטנר) לא היו מצליחים אלמלא התגייסו לעזרתם חבורות נערים עשויים ללא חת. שלושת הספרים לבני 12-10.

ג'יימס (ג'יימס והאפרסק הענקי, רואלד דאל, מרגנית 1977) 

הסיפור: הוריו של ג'יימס נהרגו, והוא נמסר לשתי דודות רעות. במסעו מאנגליה לאמריקה באפרסק ענקי מתלווים אליו עכבישה, חרגול, פרת-משה-רבנו ויצורים אחרים, והסיפור כולו נקרא כפרודיה על ספרי חבורה. לבני 11-9. 

מי סיפר: רואלד דאל (1990-1916) כתב לנוער ולמבוגרים, ובסיפוריו מתגלה לא פעם יסוד מפתיע ולא שגרתי. לעברית תורגמו לילדים ולנוער: בצ-בצ-רקי, התנין הענקי, הג'ירף השקנאי וגם אני, חרוזים נלוזים (לבני 7-5), אצבע הקסם ואץ-אץ, מר שועל המהולל (לבני 10-8), העי'ג, מטילדה, צ'רלי והשוקולדה, צ'רלי ומעופפלית הזכוכית, דני אלוף העולם והמכשפות (לבני 12-10). 

משפחות לא אנושיות: מוריס סנדק מספר על מקס, השוקל להישאר בארץ יצורי הפרא אך משנה את דעתו; לבני 7-5. המומינים עצמם אינם בני אדם, ועם זאת ברור שבפתיחותם הם דומים לאנשים שהכירה המחברת, טובה ינסון; אין פלא שאומללים וחסרי בית כה רבים מבקשים להצטרף אליהם ומוצאים בהם משפחה חלופית; לבני 11-9. מכשפה מתפתה לגדל תינוק אסופי ונעזרת בחתול, בדובה ובג'יני; ההמשך מורכב (הילד של המכשפה, מייקל גרובר); לבני 12-10. הצייד אוסף לבקתתו סירונית (בת ים), דוב וחתול בר - המביאים הביתה תינוק בסיפור פיוטי ויפהפה (משפחת החיות, רנדל ג'ארל); לבני 13-11. בחלק הראשון ג'ולי נמצאת לבדה על הקרח (הסיבה לכך תוסבר רק בהמשך); ואם לא תשכנע את הזאבים שהיא אחת מהם – היא אבודה (ג'ולי בין הזאבים, ג'ין קרייגהד ג'ורג'); לבני 15-13.

יש משפחות חלופיות נעימות פחות: אוליבר לא בחר ב'משפחה' מוצלחת כשנענה לדודג'ר ובא למאוּרה של פייגין (אוליבר טוויסט, צ'רלס דיקנס); קורליין משועממת בבית החדש, להוריה אין פנאי אליה, ומאחורי הדלת הנעולה מחכים הורים-אחרים הדומים למדי להוריה ורוצים להיות בחברתה, אם רק... (קורליין, ניל גיימן); שני הספרים לבני 14-12.

יחיעם פדן