אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 10

פרק עשירי
האם לחבר שלי יש דמיון עשיר מדי?

כל הספרים נכתבים מהדמיון, גם אם הם יונקים כמעט תמיד מהמציאות. ועם זאת יש גיבורי ספרים המרשים לעצמם להפליג בדמיונות – או שנקלעים באמת למצבים הזויים לחלוטין. שני החברים הראשונים בפרק הנוכחי מייצגים את אלופי הדמיון; אין ספק שתום לונג מגן החצות של תום שכתבה פיליפה פירס חווה כל מה שמסופר עליו (לבני 12-10); ורבים אחרים נמצאים אי שם בתפר שבין דמיון עשיר ובין אי אמירת אמת.

הברון מינכהויזן (עלילות הברון מינכהויזן, גוטפריד אוגוסט בירגר, מחברות לספרות 1958)

הסיפור: בשבתו עם חבריו מפטם הברון את מקטרתו הארוכה ומספר להם מהרפתקאות הציד ומחוויות המלחמה שלו: פעם הטעין את הרובה בגלעיני דובדבנים וירה בצבי – ותארו לכם, שנה אחר כך צמח לצבי עץ דובדבנים על ראשו; הוא התערב עם השולטן התורכי שיעמיד על שולחנו בקבוק יין טוקאי משובח יותר מכל מה שטעם מימיו, ורק בזכות ששת חבריו המיוחדים הצליח בכך (את החברים נטל בהשאלה מהאחים גרים); פעם רצה לרגל בעיר שהטילו עליה מצור, ועלה על פגז כדי לחדור אליה. לבני 11-9. 

מי סיפר: רודולף רספה הגרמני בא עם מחזור הסיפורים לאנגליה, שבה תירגם אותם לאנגלית והוסיף עליהם. את הגרסה המקובלת תרגם לגרמנית גוטפריד אוגוסט בירגר (1794-1747), בן זמנו של רספה, ואף הוסיף משלו. מרוב שקרנים – מינכהויזן, רספה, בירגר – קשה לקבוע היום מה מקורי ומה נוסף לקובץ. 

שקרנים אחרים: על אמיתות ההרפתקאות של מינכהויזן 'העידו' גוליבר, סינדבד ואלדין; ללמדנו שיש עוד מי שמסתבכים בשקר או שלהוטים לספר שקרים. עננסי מ'תחרות השקרנים' שסיפר מחדש שלמה אבס הוא דוגמה מצוינת: כל משתתף מספר שקר גדול מחברו; לבני 9-7. פינוקיו של קולודי לומד שיש שקרים שיש להם אף ארוך; לבני 11-9. הדס, מהחברה שלי אלין של חנה לבנה, אכן מסתבכת; לבני 12-10. לפעמים נדמה שתום סויאר של מרק טוויין פשוט נהנה להמציא שקרים; לבני 12-10. אלוף הצ'יזבטים של אוגניה בלקין הוא חיקוי מצוין של מינכהויזן: פלמ'חניק חוזר על סיפורי המלחמה ההם עם נופך ישראלי מובהק; לבני 12-10.


דוד אריה (הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה, ינץ לוי, זמורה, ביתן 2007)

הסיפור: אחת לשבוע בא דוד אריה הרווק ומשמיע לאחייניו מההרפתקאות שחווה. המספר מזכיר במקצת את הַדוד מ-35 במאי (קסטנר); ובסגנון סיפוריו הוא מזכיר את הברון מינכהויזן – וההבדל החשוב הוא ביצר של הדוד: להשכין שלום וצדק, כמו שמתברר מהסיפור שבו הפך לליצן בממלכת הִפְכָאֵל; או מהסיפור שבו חפר מנהרה בממלכה גְּזוּרְיָה ושוב כשבכה בצִחְקָקוֹב – שני האחרונים בספר ההמשך, הרפתקאות דוד אריה בג'ונגל הסיבירי (2009). שני הספרים לבני 11-9. 

מי סיפר: ינץ לוי הישראלי (נולד ב-1975) הוא סופר, תסריטאי (בטלוויזיה) ומתרגם. חוץ מרומן וקובץ סיפורים (למבוגרים), והרפתקאות הדוד אריה (יש כבר המשך שלישי ובקרוב הרביעי), יראה אור בקרוב ספר אחר פרי עטו, סיפורי איש היער, אסופת מעשיות צמחים ארץ-ישראליים. 

לוחמי צדק אחרים: האם גיבורת אצבע הקסם של רואלד דאל ניחנה ביכולת להעניש רשעים – או שאולי היא מדמיינת? לבני 9-7. נֶד נשלח לכלא מפני שכתב במחית התרד שלו שהממשלה אינה הוגנת לעכברים: הבריחה הנועזת של נד עכבר מאת טים וין ג'ונס; לבני 9-7. הצדק מעסיק מאוד את אריאל, גיבור החתול שרצה להיות איש שכתב לויד אלכסנדר; לבני 11-9.


גליה (רק גליה רואה אותם, תמי שם-טוב, הקיבוץ המאוחד 2002)

הסיפור: איה בת ה-17 מהשכונה החדשה קוראת מחשבות של חתולים; זה חוש שישי. החוש השישי של גליה הוא 'לראות' את זיכרונות העבר של בני אדם. בהתחלה זה מרתק, ואחר כך מעציב מדי. איך מפסיקים את זה? לבני 11-9. 

מי סיפר: תמי שם-טוב החלה את דרכה הספרותית עם רק בשביל מילי; לבני 12-10. הטוב בספריה, בעיני, הוא מהפכת התפוזים של מתי; לבני 11-9. ואיך קוראים לך עכשיו הוא סיפורה של ילדה שהסתתרה בשנות השואה ונעזרה במכתביו המאוירים של אביה; לבני 12-10. 

עושי פלאים ובעלי תכונות מיוחדות: בשבעת ספרי וינטר בלו של אשכר ארבליך-בריפמן ניחנו גיבוריה בתכונה מיוחדת, להפוך את עצמם לילדי פיות, והם מצוידים באבקת קסם. רואלד דאל צייר את מטילדה כילדה מחוננת (להורים איומים), והמשיך בכך שהעניק לה כוחות מיוחדים. אין גבול לקוסמים, מקייטוש של יאנוש קורצ'ק ועד קריסטומנסי של דיאנה וין-ג'ונס, והמפורסם מכולם הוא מהאחרונים שנבראו: הארי פוטר; כולם לבני 12-10. 

יחיעם פדן