אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 7

פרק שביעי
החבר שלי תמיד מסתבך!

זה לא סוד. יש ילדים שתמיד מסתבכים – תמיד: גם אם לא עשו דבר, גם אם לא היו במקום המעשה... פינוקיו היה חייב להיות כזה, ואולי נכון להגיד שלשם כך נוצר; ילדים הנוטים להסתבך מופיעים (למשל) גם באלופי וילובי מאת טלבוט ריד. ולא נכחיש כי השובבים מסוגם של בילבי או ג'אני פגע רע (ראו בפרק השני) ממש מנסים להסתבך. הגיבורות מהספרים בפרק השביעי מסתבכות, כל אחת בדרכה: זו נסחפת אחרי דמיונה ומאווייה, אל האחרת הצרות נדבקות ולשלישית אין גבולות.
.

אן שרלי (האסופית, לוסי מוד מונטגומרי, כתר 1990 ומ. ניומן 1951);

הסיפור:
מישהו בבית היתומים עשה טעות, ובמקום ילד – שלח ילדה למרילה קטברט ולאחיה מתיו מהחווה הירוקה. קשה לדעת אם החליטו לא להחזיר אותה בגלל הדמעות או מפני שהבינו שהיא מהמסתבכות... המעשים מסמרי השיער שעושה אן מעוררים חיוך אצל הקוראים – וגם אצל חלק מהקרבנות. כמה מההמשכים תורגמו לעברית; לבני 11-9.

מי סיפר: לוסי מוד מונטגומרי הקנדית (1942-1874) היתומה גדלה באי פרינס אדוארד בקנדה. גם היא – כמו אן – הייתה מורה. בית החווה של סבה וסבתה וסביבתו הקרובה שימשו אותה בכתיבתה, והאי פרינס אדוארד היה למוקד תיירותי בעקבות פרסומה של אן שרלי. היא הייתה מחלוצות הכתיבה על גיבורות, והבולטת שבהן היא אן שרלי.

מסתבכים אחרים לא בכוונה: האחים גרים כללו בספרם מעשייה על שלגונית ואדמונית (צחורה כוורד ואדומה כוורד) המבקשות להציל גמד רגזן – וננזפות שוב ושוב; לבני 8-6. גם עלי באבא שצורף למעשיות אלף לילה ולילה לא התכוון להסתבך; לבני 9-7. זהבה קור מספרת בעלילות לוט על ילד המתאמץ מאוד להיות רגיל, ונכשל בכך פעם אחר פעם; לבני 11-9. אקווילה, גיבורת מתנות מן הים של נטלי קינסי-וורנוק, מצילה את התינוקת שנפלה בגלל היסח הדעת ואחר כך בורחת וכמעט מטביעה אותה בטעות; לבני 11-9.

באשה בזובסקי (השערוריות של באשה, קורנל מקושינסקי, 'מרגנית' 2002)

הסיפור: באשה בת החמש נשלחת לכתובת שנרשמה בגיר – ונמחתה כשחלב נשפך עליה – ומגיעה לאנשים שכלל לא ציפו לה, אך מתאהבים בה ואינם מוכנים לוותר עליה. שם הספר מרמז לתוכנו, וחוץ מגניבת צווארונים ומנערים המאיימים להתאבד כדי לזכות באהבתה של באשה, יש בו גם מסע נועז להצלת אביה; לבני 12-10.

מי סיפר: קורנל מקושינסקי (1953-1884) הפולני היה סופר חדור אופטימיות – עד שפרצה מלחמת העולם השנייה: פלישת גרמניה לארצו שיתקה את יצירתו. מספריו: השד מהשביעית ומסע בסימן כלב; לבני 12-10.

מסתבכים שהצרות נדבקות אליהם: פוליאנה, גיבורת הספר של אלנור פורטר, נוטה להסתבך דווקא בשל רצונה להיטיב עם הזולת; לבני 11-9. גם קלמנטיין, גיבורת ספריה של שרה פניפקר שופעת רצון טוב... לבני 11-9. לוקאס קאשה הוא בטלן, אבל קורה לו משהו מסמר שערות בשתי פרשיות חייו הראשונות של לוקאס קאשה מאת לויד אלכסנדר; לבני 13-11.

הארייט וֶלץ' (הארייט המרגלת, לואיז פיציו, 'מרגנית' 1984) 

הסיפור:
הארייט היא בת יחידה להוריה וגרה בניו יורק. תחביבה העיקרי הוא ריגול אחר שכנים ואחר חבריה לכיתה. ממצאיה ממלאים מחברות שלמות, מפני שהיא רוצה להיות סופרת. ייתכן שידעה כי תיתפס; אבל נראה שלא העלתה על דעתה שהמחברת שלה תיפול לידי בת כיתתה; והרי באותה מחברת נמצא כל מה שכתבה על חבריה! לבני 12-10. 

מי סיפר: הסופרת והציירת האמריקאית לואיז פיציו (1974-1928) התמודדה בספריה עם נושאים שהיו 'לא מקובלים' בתקופתה (שנות החמישים והשישים במאה העשרים) ועם דמויות ילדים לא שגרתיות.

מסתבכים שלא יודעים גבולות: אריאל מהחתול שרצה להיות איש של לויד אלכסנדר נראה כמו איש צעיר – אבל בנפשו הוא עדיין חתול שאינו יודע גבולות; לבני 11-9. ברור לנו מי אשם בהסתבכויות של גיבורי חמישה ילדים וה'זהו' שכתבה אדית נסביט: הפסמיאד, פיית החולות השעירה! לבני 12-10.

יחיעם פדן