אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 8

פרק שמיני
יש לי חבר מבוגר
(
שעבר הרפתקאות מסמרות שיער)

בילדותי תהיתי למה מספרים לי על תום, מאוהל הדוד תום של הרייט ביצ'ר סטו, ולא על אחד הילדים השחורים – שסבלו, מן הסתם, לא פחות ממנו. אחר כך למדתי שדון קישוט היה ממש זקן, רובינזון קרוזו היה מבוגר... מתברר כי לצד הילדים העומדים במרכז הסיפור מאז סוף המאה התשע-עשרה צצו לא מעט גיבורים מבוגרים שהקורא הצעיר יכול להזדהות איתם: אם מפני שיש בהם משהו ילדותי, כמו דוקטור דוליטל של יו לופטינג; אם מפני שהם חלשים הגוברים על רשעים, כמו שרל דרניי משתי ערים של דיקנס; ואם מפני שהם נועזים כמו גיבורי הפרק שלפניכם.


בוג ז'רגל (בוג ז'רגל, ויקטור הוגו, 'מרגנית' 1987)

הסיפור: צעיר שנשלח לבית דודו במושבה צרפתית (היום האיטי), מתאהב בבתו – ומגלה שעֶבד אפריקאי אוהב אותה אף הוא. בסיפור המורכב משתלב גם גמד, הליצן של הדוד. להשקפות הגזעניות שרווחו בתקופת המהפכה הצרפתית (!) ולשנאה בין לבנים ובין שחורים חלק מרכזי בדרמה רבת הפנים שהמאבק לשבירת עול העבדות הוא רק אחד מהם. לבני 13-11.

מי סיפר: ויקטור הוגו (1885-1802) הצרפתי כתב את ספרו זה בהיותו בן שש-עשרה; ומסר אותו למו'ל רק כעבור שמונה שנים, ובינתיים כתב ספר שירים ורומן נוסף. במהלך חייו הארוכים כתב מחזות, שירים ובין הרומנים נזכיר את עלובי החיים ואת הגיבן מנוטרדם (נדפס גם בשם המכשפה מפריס) – לבני 14-12. (האחד היה למחזמר והאחר – לסרט מצויר.)

גיבורי חופש אחרים: הגיבור הגאלי אסטריקס של גוסיני ואודרזו שקוע רוב הזמן במאבק נגד רומא של יוליוס קיסר; לבני 7-5. אלן סטיוארט, מגיבורי נחטפתי של ר'ל סטיבנסון, נלחם לחירותה של סקוטלנד מאנגליה; לבני 13-11. וילהלם טל, גיבור היסטורי העומד במרכז פואמה של שילר, פותח במלחמה לשחרור שווייץ מפני שהנציב האוסטרי התנכל לבנו – וכמעט כפה עליו להורגו ברוח סיפור העקדה; העיבוד לילדים לבני 10-8.


כריס בליו (הרפתקאות סמוק בליו, ג'ק לונדון, כתר 2006)

הסיפור: דוֹד שבע הרפתקאות מפתה את בן אחותו 'להריח את הבשר', וכל ההרפתקאות בספר מתרחשות בין מחפשי הזהב בגבול בין אלסקה לקנדה – ובכלל זה מרוץ מזחלות מלהיב, תעלומה בלשית וסיפור אהבה. בעיני זה הטוב בספריו של לונדון. לבני 12-10.

מי סיפר: ג'ק לונדון (1916-1876) האמריקאי היה הרפתקן בעצמו – נווד, ספן, דייג וגם מחפש זהב. כתב סיפורים קצרים ורומנים. ספריו הנודעים תורגמו לעברית: פנג [ה]לבן – לבני 12-10; זאב הים – לבני 14-12; מרטין עדן האוטוביוגרפי – לבני 15-13.

הרפתקנים נועזים אחרים: סינדבד, מגיבורי האסופה אלף לילה ולילה, מתקשה לחדול מחיי הרפתקאות; לבני 9-7. לאקי לוק של גוסיני ומוריס הוא מאנשי המערב הפרוע המשוטטים כה וכה ולוכדים פושעים; לבני 7-5. פיטר דאק הוא מלח שגיבוריו של רנסום שוכרים, ומתברר שחווה הרפתקה מסמרת שיער בילדותו; לבני 13-11. גוליבר של סוויפט מגיע לארצות בלתי אפשריות; עיבודים לכל גיל – הספר המלא לקריאה של בני 14-12 ומעלה.


אוליבר טרסיליאן (נץ הים, רפאל סבטיני, כתר 2008)

הסיפור: אחרי שנחשד ברצח שביצע אדם אחר, נחטף סר אוליבר בערמה ואניית חוטפיו נפלה לידי הצי הספרדי. הוא נכבל לספסל של חותרים, ובמהפך מופלא נעשה למפקדם של שודדי ים מוסלמים מאלג'יריה שהשתלטו על הספינה הספרדית... בהפלגה נועזת חזר לאנגליה כדי לשכנע את רוזמונד שהוא חף מפשע – ועתה היה עליו להצילה מידי הפחה. לבני 13-11.

מי סיפר: רפאל סבטיני (1950-1875) האיטלקי התגורר באנגליה וכתב באנגלית. מספרי ההרפתקאות שלו תורגמו לעברית סקראמוש; המלך האבוד; קפיטן בלאד, כולם לבני 13-11 (וכולם היו לסרטים).

לוחמי צדק אחרים: רובין הוד נודע כמי ששדד את הכמרים והאצילים הנורמנים והחזיר לאיכרים הנגזלים מקצת מכספם; לבני 12-10. ארמיס, חברו של ד'ארטניאן וגיבור האיש במסכת הברזל של דימא רוצה להעניק צדק לצרפת; לבני 12-10. סקרלט פימפרנל של ברונית אורצ'י מציל אצילים צרפתים מן הגיליוטינה בימי שלטון האימים בצרפת; לבני 12-10.

יחיעם פדן