אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 9

פרק תשיעי
החבר שלי בא מעולם אחרהדלתות לעולם הדמיון נפתחו עוד בספר הראשון שנכתב להנאתם של ילדים, הרפתקאות עליסה מתחת לפני אדמה (לאיס קרול; זו הגרסה המוקדמת). לעתים העולם האחר נמצא אי שם, ולפעמים הוא ממש פה, לידנו. גיבור הסיפור עשוי להיות מישהו זר ומוזר, ואולי אחד מאיתנו – שהיה שם וחזר. הנסיך הקטן (סן אקזיפרי) בא מכוכבית, מיו (אסטריד לינדגרן) הוא שמו האמיתי של בוסה, והבריון של ארצ'ר (דיאנה וין-ג'ונס) מתרחש כולו בעולם שאינו עולמנו, כנראה.

הפסמיאד (חמישה ילדים והזהו, אדית נסביט, ידיעות אחרונות 2009)

הסיפור: ילדים חופרים בחול ומגלים 'פיה' – אוי לצורה שלה! – הממלאת משאלות. הפיה הייתה כאן בימי קדם, והסתתרה מעיני כול כי נמאס לה למלא משאלות... וכשהיא ממלאת אותן, שום דבר טוב לא יוצא מזה. לבני 12-10. (הספר תורגם תחילה למזרחי ב-1974.)

מי סיפר: אדית נסביט (1924-1858) כתבה סיפורי פנטזיה רבים, ובהם הקמע (עלילות הילדים והפסמיאד במבוכי הזמן) והטירה הקסומה, וכן ספרים מציאותיים לגמרי – ובהם הספר האוטוביוגרפי ילדי המסילה, כולם לבני 12-10.

יצורים קסומים אחרים: רות גאנט מספרת על הדרקון של אבא – אולי החביבים בספרי הדרקונים (יש שלושה כרכים דקים, גם בעברית); לבני 9-7. בספרה של מדלין ל'אנגל, קמט בזמן, מלוות את הילדים שלוש נשים, גברת מַזֶּה, גברת מי וגברת איזה – הן גם מצטטות את שלוש המכשפות ממקבת של שייקספיר, אף על פי שהן דווקא מצד המדע; לבני 14-12.

ג'אדיס (אחיינו של הקוסם, קלייב סטייפלס לואיס, 'מרגנית' 1978)

הסיפור: שני ילדים משתעשעים בטבעות, מגיעים לעולם שחרב בגלל מלחמת אחים, ולמרבה הצער מחזירים ממנו ללונדון את המלכה הלבנה ג'אדיס, מכשפה רבת עוצמה. עם הרַכָּב שמסיע אותם ועם פנס רחוב הם מגיעים לעולם שטרם החל להתקיים, ורואים איך אסלן בורא את החיים בו ואת כל הטוב – ואילו ג'אדיס נאלצת להסתתר בינתיים. לבני 12-10.

מי סיפר: קלייב סטייפלס לואיס (1963-1898) כתב את שבעת ספרי נרניה – הסוס ונערו וכס הכסף הם הטובים בהם – וספרים נוספים. בעצם היה מרצה לתאולוגיה באוקספורד, ולכתיבה לבני נוער הגיע רק בהיותו בן חמישים – לא מעט בהשפעת חוויותיו הקשות כחייל. אחיינו של הקוסם, שנכתב אחד-לפני-אחרון הוא הסבר-בדיעבד למוזרויות שמוצאים בהאריה, המכשפה וארון הבגדים ומהווה פתיחה ראויה לסדרה.

עולמות מקבילים אחרים: המומינים של טובה ינסון טובי לב ומצחיקים, ואילו היו בעולמנו – היו נכחדים זה כבר; לבני 10-8 ומעלה. דום כיבוי של דודי אפשטיין הוא ספר רובוטים בהיר ומרתק המתרחש בעתיד (שהוא עולם מקביל מסוג מסוים); לבני 12-10. לוקס קאשה של לויד אלכסנדר הגיע לעולם מקביל (ראו בפרק השלישי). את הטובים בספרי העולמות המקבילים כתב, לדעתי, פיליפ פולמן: המצפן הזהוב והמשכיו; לבני 15-13.

סאאסקי (ילדת הגבעות, אלואיז מקגרו, 'מרגנית' 2001)

הסיפור: כל הכפר חושד שהילדה 'לא משלהם' ושצרותיהם הן באשמתה. לבסוף גם הוריה של התינוקת מבינים שהיא 'מוחלפית', בת לעם הנסתר (הפיקסים) שהונחה בעריסה בביתם. אמונה תפלה? לא, זו האמת! הילדה השונה צריכה למצוא את מקומה, שאינו בכפר בני האדם וגם לא בתֵּל שבו נולדה.

מי סיפר: אלואיז מקגרו האמריקאית (2000-1915) כתבה ספרים רבים, מהם שזכו בפרסים, וספרה על סאאסקי, שאותו כתבה בהיותה בת 80, הוא בלי ספק המשובח שבהם.

ילדי פיות ומוזרים אחרים: מר יגידו מוצא בכורסה הטובה שלו את אמבטים הנוטפת מים – סיפור פיוטי שכתבה נורית זרחי על אהבה (בלתי) אפשרית; לבני 9-7. המנימים של סילביה וו חייבים להצניע את עצמם מפני שאינם כמו כולנו: הם בובות שהחלו לחיות; לבני 12-10. מומו של מיכאל אנדה מגיעה מאי שם, ואלמלא נחישותה היינו כולנו בציפורני האנשים האפורים! לבני 14-12.

יחיעם פדן