אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 6


פרק שישי
החבר שלי פחד כל כך
.

הפחד מלווה לא רק ילדים, כמובן, אלא שמבוגרים נדרשים להתגבר עליו.. נורית זרחי היטיבה לתאר את הפחד בשיר המקסים 'נמר מתחת למיטה' (נכלל בכרך בשם זה באנתולוגיה-הנושאית להיות ילד, 1999.( עם הספרים המוקדשים לפחד נמנים פחדרון בארון של מרסר מאיֶר וממה פחדתי של דוקטור סוס (בתוך הסניצ'ים), שעניינם הילד המתגבר על הפחד, ומן המעשיות – 'כיפה אדומה' (שאינה פוחדת כלל, הזאב מפחיד רק אותנו) ו'הנזל וגרטל' (הפוחדים יותר מכול מהנטישה של הוריהם). נתחיל בפחד הנורא מכולם, זה שליווה ילדים יהודים בימי השואה המסויטים; נדבר על ילדים המתמודדים עם אלימות; ועל ילדים השורדים רדיפות ואין מי שיסייע להם. 

אנמאריה יוהאנסן (מונה מספר לכוכבים, לויס לוורי, קריאת עשרה, הקיבוץ המאוחד 1997)
 
הסיפור: לאנֶמריה מתברר שחברתה הטובה ביותר, אלן, היא יהודייה; האם גורלה יהיה כגורלם של היהודים שנעלמו ואיש אינו יודע איפה הם? ואולי יש דרך למנוע זאת? הסיפור החריג (והנפלא) על הצלת יהודי דנמרק ב-1941 נמסר באמצעות מעשה בחברוּת בין שתי ילדות, בלי להכביר בפרטים ההיסטוריים או במונחים מאותה התקופה, ושיאו בפרק שבו אנמריה חייבת לחצות את היער עם מסר לדייגים – והפחד כמעט משתק אותה. לבני 12-10. 

מי סיפר: לוֹיְס לוֹוְרִי (לוֹרי) האמריקאית נולדה בהוואי ב-1937; לפני שכתבה ספרים לנוער הייתה צלמת וכתבת. ספרה הראשון נדפס בשנת 1977, והוא אוטוביוגרפי: נערה חווה את מות אחותה הבכורה. מאז כתבה שלושים ספרים, ובהם סדרת אנסטסיה קרופניק, לבני 11-9. היא נגעה בנושאים הנחשבים 'קשים': גזענות, מחלות סופניות, רצח והשואה. פרס ניוברי הוענק לה על שניים מספריה: מונה מספר לכוכבים (נדפס ב-1989) והמעניק (ספר עתידני, נדפס ב-1993) לבני 14-12. 

ילדים אחרים בשואה: סבא, מהמגרה השלישית של סבא מאת ג'ודי טל-קופלמן, מספר על מה שעבר על ילדים בשואה; לבני 6-4. גיבורת מי גנב את השפן הוורוד של ג'ודית קר ואחיה בורחים מגרמניה הנאצית לשווייץ; לבני 11-9. אלכס, גיבור האי ברחוב הציפורים של אורי אורלב, מצליח לשרוד על קיר עם קצת רצפה שנותר מבניין שקרס בוורשה; לבני 12-10. יומנה של אנה פרנק מתעד שנתיים במחבוא; לבני 16-14.

ג'יימי (מה שג'יימי ראה, קרולין קומן, 'הסדרה הצעירה', כתר 2007)

הסיפור: אמו של ג'יימי מסיעה אותו ואת אחותו התינוקת נין לביתו של ידיד ומשם לקרוואן מבודד בגבעות המושלגות של ניו המפשיר. מה שג'יימי ראה הוא מעשה אלים של בן הזוג שעזבה אמו – אבל הספר עוסק בראש ובראשונה במאמץ לחיות עם הפחד ולהתגבר עליו (ולא באלימות); ג'יימי משתלט על הפחד בכך שהוא חוזר על קסמים שלמד המסיחים את דעתו... לבני 12-10.

מי סיפר: קרולין קומן האמריקאית נולדה ב-1951 בשיקגו, התבגרה במסצ'וסטס שבה היא גרה עד היום. במשך עשר שנים עבדה בכריכייה, ואז נעשתה עורכת בהוצאת ספרים גדולה. משנת 1993 כתבה ספרי נוער אחדים; מה שג'יימי ראה (נדפס ב-1995) זיכה אותה במדליית הכסף של ניוברי; ספרה על אֶמי ביהל, פעילה אמריקאית נגד האפרטהייד שנרצחה בידי המון שחורים בדרום אפריקה (נדפס ב-2000), זכה בפרס מייקל ל. פרינטץ.

ילדים מאוימים אחרים: דני אלוף העולם של רואלד דאל פוחד (בצדק!) משומרי היער של מר הצל; לבני 12-10. סומסום ג'קסון של בטסי ביארס אינו חושש לעצמו, אלא לאַלְמָה; לבני 12-10. הפחד מאלימות מאותת בשם הספר רק לא בחגורה של גלילה רון-פדר-עמית; לבני 14-12.


טובי לולנס (טובִּי לולְנס, טימותה דה-פומבל, 'מרגנית' 2009) 

הסיפור: טובי הוא נער בן 13 הנרדף על לא עוול בכפו. הוא לבדו, והוא פוחד מאוד – ובכל זאת מוצא דרכי מילוט מגוונות במצבים אבודים. גובהו פחות משני מילימטרים (וכך כל בני האדם בספר), וה'עולם' שלו הוא עץ גדול. סגנונו של הספר מיוחד: משפטים קצרים, 'יבשים', ועצמה אדירה של פיוט. לבני 13-11. 

מי סיפר: טימותה דה-פומבל הצרפתי (נולד ב-1973). טובי לולנס הוא ספרו הראשון, והוא כבר כתב את המשכו, העיניים של אלישה. 

ילדים נרדפים אחרים: מהרגע שנחת הבית והרג את המכשפה, רודפת אחותה את דורותי כדי להורגה – הקוסם מארץ עוץ של באום; לבני 11-9. גיבור בית ספר לרובינזונים מאת ז'ול ורן הסכים להתנסות בחוויות שמזמן אי בודד, וחיות רעות הרודפות אותו לא היו חלק מההסכם; לבני 12-10.

ועוד רגעים של פחד: מרטי, המאמץ את שיילו מאת פיליס ניילור, חווה פחד בכל פעם שהוא עומד מול ג'אד, הידוע כמי שמתעלל בכלבים שלו; לבני 12-10. 
גיבורי המנימים של סילביה וו חיים בפחד, שמא יתגלה לבני האדם מי הם; לבני 12-10. 

יחיעם פדן