אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 5


 
פרק חמישי
לחבר שלי אין הורים


רבים מגיבורי המעשיות ומגיבורי הספרים מהמאה ה-19 היו יתומים חסרי ישע כמו סינדרלה, שלגיה, יחיפיה של אורבך (1856), פיפ מתקוות גדולות של דיקנס (1861), פוליאנה של פורטר (1913). והיו אלה שההורים נטשו אותם, כמו הנזל וגרטל וכמו הקלברי פין של מרק טוויין (1884). מספרים כי כשנשאל בראיון מדוע כמעט כל גיבוריו יתומים, הגיב רואלד דאל בהפתעה: 'לא שמתי לב...' האמת היא שלכמה מגיבורי ספריו יש הורים – לדני יש אב, לצ'ארלי ולמטילדה יש הורים – ובכל זאת תחושת היתמות נשמרת גם בספרים אלה; בין היתר יש בכך כדי להוכיח שהיתמוּת היא תחבולה ספרותית מצוינת.

פיטר פאן (פיטר פאן, ג'יימס מתיו בארי, זמורה, ביתן 1990) 

הסיפור: ונדי מספרת לאחיה הקטנים על גבורותיו של פיטר פאן ועל חייו ללא מבוגרים שיצֵרו את צעדיו, ורק בָּאי לעולם-לא, בין שאר הילדים האבודים, היא לומדת על הכאב הנורא שלו: כשחזר פעם הביתה היה החלון סגור, ולאמו היה תינוק חדש. לבני 12-10. 

מי סיפר: ג'יימס מ' בארי (1937-1860) כתב תחילה סיפור בשם 'הציפור הקטנה הלבנה', שהפך ל'פיטר פאן בגני קנסינגטון', שאותו עיבד למחזה פיטר פאן – וממנו עיבד את הסיפור הארוך שנקרא תחילה פיטר וונדי... סיפורים ומחזות אחרים פרי עטו לא תורגמו. 

ילדים נטושים אחרים: בספרו פצפונת ואנטון הפגיש קסטנר ילד שאמו חולה וילדה שהוריה עסוקים מדי; לבני 12-10. ועלי לא אכפת לך של יונה טפר מספר על ילד שאביו ברח ואמו מתעללת בו; לבני 12-10. לינדה מהעובדות מדברות בעד עצמן של קול מתארת את חייה עם שני אחים קטנים לצד אם העסוקה בעצמה; לבני 18-16.


קאי (הילד מהארגז, וולף דוריאן, עם עובד 1996) 

הסיפור: מיליונר מחוץ לארץ מקים מפעל ונחוץ לו פרסומאי מקומי. הוא נדהם לגלות בחדרו נער המציע לו את שירותי החבורה שלו, חבורת בני נוער חסרי בית שמצאו מקלט במנהרות הרכבת התחתית של ברלין, ששמה 'היד השחורה'. הנער, קאי, חייב להתחרות בפרסומאי מקצועי – ובה-בשעה להתחמק מהמשטרה. הספר תורגם לראשונה (1957) בשם ילדי הכרך. לבני 12-10. 

מי סיפר: וולף דוריאן (1969-1892) היה עיתונאי ומהראשונים שכתבו 'ספר חבורה'; קדם לו פרנץ מולנר עם הנערים מרחוב פאל, לבני 12-10. את הילדים העזובים שתיאר בהילד מהארגז הכיר דוריאן מהמציאות שהתהוותה בברלין בעקבות מלחמת העולם הראשונה. 

ילדי רחוב אחרים: לוולף דוריאן הייתה השפעה רבה (גם אישית) על קסטנר ובייחוד על ההחלטה לכתוב את אמיל והבלשים; אף הוא לבני 12-10. דור אחריהם סיפרה לאה גולדברג על ילד רחוב המסתתר מאחורי הפחים בניסים ונפלאות; לבני 11-9. ודור נוסף חלף עד מלך הגנבים של קורנליה פונקה ובו חבורה של ילדי רחוב בוונציה; לבני 12-10. חסמבה וילדי ההפקר של מוסינזון מספר על מבצע להצלת ילדים חסרי בית מציפורני פושעים מבוגרים; לבני 12-10.

באד קאלְדְוֶול (באד, לא באדי, כריסטופר פול קרטיס, 'מרגנית' 2002) 

הסיפור: באד נמצא בבית יתומים – או אצל משפחות אומנה המתעללות בו. הוא מחליט לברוח כדי למצוא את אביו, והרמז היחיד שיש לו הוא כרוז שמצא במגירה בדירה שבה חי עם אמו עד מותה. במסע מפלינט במישיגן לשיקגו פגש אנשים הגונים, היה עד ל'שפל הכלכלי', ולבסוף זכה לקבלת פנים חמה מצד חברי להקת הג'ז... חוץ מהאיש שאמור להיות אביו. לבני 13-11. 

מי סיפר: כ'פ קרטיס (נולד ב-1953) גדל בפלינט, מישיגן, בצפון ארצות הברית. בספרו הראשון, משפחת ווטסון נוסעת לברמינגהם, 1963 (1995), הצליח להיות משעשע ונעשה רציני רק כשסיפר על רצח הבנות האפריקאיות-אמריקאיות באלבמה בידי גזענים לבנים; לבני 13-11. היום הוא גר בווינדזור, קנדה, וממשיך לכתוב. ספריו האחרים עדיין לא תורגמו לעברית. 

יתומים נועזים אחרים: מיו, מיו שלי של לינדגרן מספר על יתום המאמין שהוא בן מלך מארץ רחוקה – ובארצו של אביו הוא נדרש לגלות תעוזה ואומץ יוצאי דופן; לבני 13-11. את ה'מודל' לאומץ בחיים המציאותיים שמתגלה אצל באד יצר הקטור מאלו (במאה ה-19) בשני ספריו הידועים, באין משפחה – ילד גדל אצל אישה טובה עד שבעלה מכריח אותו לעזוב; מאז הוא נודד עם נגן רחוב ופוגש אישה טובה אחרת; ובמשפחה – נערה מחליטה למצוא את סבה בלי לספר לו מיהי באמת; שניהם לבני 13-11. רק בשביל מילי של תמי שם טוב מספר על ילדה הנוסעת לאמריקה לגלות את אביה. 

יחיעם פדן