אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 4

פרק רביעי
החבר שלי ממש בלש


מתחילתה הייתה הספרות הבלשית מתחומי העניין המובהקים של בני הנוער, ובייחוד דיברו אליהם 60 סיפורי שרלוק הולמס של קונן-דויל (מ-1887). הצלחת אמיל והבלשים, ספרו הראשון של קסטנר (1928), נבעה גם מהרפתקת הבילוש (תעלומה לא הייתה שם); ובמתכונתו בנוי גם הסיפור שמונה בעקבות אחד של טשרנוביץ (1945). סיפורי בלשים ממשיכים להיכתב בכל השנים שאנו מוצפים בסרטי מתח לבני כל הגילים, וכמה מהם ראויים לחיי הנצח שזכו בהם. החלוקה הפעם היא לפי גיל הקוראים.

יותם מירון (יותם בלש פרטי, גלילה רון-פדר, כתר 1979) 

הסיפור:
אביו של יותם הוא קצין במשטרה הנתקל בפרשה שקשה לפצחה: גניבות חוזרות מבנק. יותם מחליט לפתור את התעלומה, ונעזר בנער גדול ממנו. לספר שני המשכים: יותם בלש חוקר ויותם בלש מבוקש. לבני 11-9. 

מי סיפר: גלילה רון-פדר-עמית (נולדה ב-1949) כתבה שלוש מאות ספרים (ואולי קצת יותר) ובהם שורה של ביוגרפיות מעניינות (למשל, על משה דיין), סדרת סיפורים היסטוריים ('מנהרת הזמן', יותר מ-40 כותרים), ספרים למתבגרים (למשל, רק לא בחגורה) וספרים למבוגרים. 

בלשים אחרים לגן ולילדים קוראים: הסופר והצייר ריצ'רד סקארי כתב עלילות בלשיות אחדות, ובהן ספר הבלשים הגדול והנהדר וגם התעלומה בספינת הקיטור, לבני 7-5. איניד בלייטון הקדישה חלק ניכר מספריה הרבים לתעלומות בלשיות, והטובה בסדרות שלה היא 'חבורת הבלשים והכלב', לבני 11-9. גם בסדרת 'כוח המוח' של זוהר אביב פותרים הגיבורים תעלומות בלשיות: לבני 11-9.

קאלה בלומקויסט (אלוף הבלשים בלומקויסט חי חיי סכנה, אסטריד לינדגרן, 'מרגנית' 1986)
הסיפור:
קאלה בלומקויסט כבר פתר תעלומה אחת (אלוף הבלשים בלומקויסט), ועכשיו הוא עומד על סולם ומציץ בחלון... מה הוא רואה? למה המחזה הזה גורם לו לחלות ולקדוח מחום במשך ימים רבים? בסדרת בלומקויסט ספר שלישי (קאלה בלומקויסט ורסמוס). לבני 12-10. 

מי סיפר: מאז ספרה הראשון, בילבי, לבני 11-9, הייתה אסטריד לינדגרן (2002-1907) לגדולה בסופרות לילדים ולנוער בשבדיה. הטובים בספריה תורגמו לעברית, ובהם ילד ושמו אמיל ומדיקן, לבני 11-9; מיו, מיו שלי וקרלסון המעופף, לבני 12-10; האחים לב ארי ורוניה בת השודד, לבני 13-11. גם רסמוס ובולע החרבות הוא סיפור בלשי. לבני 11-9. 

בלשים אחרים לבני 12-10: הסופר האנגלי אנטוני הורוביץ כתב את עדשי השוקולד של הבז, מעין פרודיה על ספרי בלש למבוגרים. שני גיבורי הכלוב הנטוש והשעון הגנוב של הילי כהן נחושים לגלות מי פרץ – וגנב – ולשם כך מפלסים את דרכם בנבכי המחשב ומגיעים לגן החיות של לונדון. חקירות בלשיות עומדות במרכז רוב ספרי 'חסמבה' של יגאל מוסינזון וכל ספרי 'הבלשים הצעירים' של אבנר כרמלי. הסופרת האמריקאית הרייט אדמס חיברה עשרות רבות של עלילות בלשיות – וחתמה על כולן בשמות בדויים: 'הרפתקאות ננסי דרו' (בשם קרולין קין) ו'הרפתקאות בני הרדי' (בשם פרנקלין דיקסון).

אדם ציסובסקי (השד מהשביעית, קורנל מקושינסקי, 'מרגנית' 1990)
הסיפור:
בעקבות הצלחתו לפתור כמה תעלומות הוזמן אדם בעל השכל החריף לקיץ בחווה משפחתית כדי לחשוף מזימה רצחנית. החידה שלפניו סבוכה ובנויה נדבך על גבי נדבך ושורשיה נעוצים בעבר הרחוק. לבני 14-12. 

מי סיפר: קורנל מקושינסקי הפולני (1953-1884) חיבר ספרי נוער נפלאים, חדורים בתקווה ובאהבת האדם – עד פרוץ מלחמת העולם השנייה. אחריה ראו אור כמה כתבי יד שהציל מהשחתה. בין ספריו המשובחים החרב השבורה והשערוריות של באשה, שניהם לבני 13-11, התעלומה הכמו-בלשית איגרת מעולם האמת, לבני 14-12, ונער בעל כנפיים, לבני 15-13. 

בלשים אחרים לנוער: שלושה בני נוער נקלעים לפענוח התעלומה בספר לא מרשמלו ולא ציפורים של חוה חבושי, לבני 13-11. גנב בבית הזיכרון של טים וין-ג'ונס נפתח בגופה המתגלה בבית בודד – וגיבור הספר, דק, חייב לשאול את עצמו אם אביו מעורב במוות האכזרי של הגנב. לבני 18-16.

תעלומות נוספות:
הז'נגדה הוא מסיפורי המתח שכתב ז'ול ורן: האם יצליחו גיבורי הספר לפצח את כתב הסתרים ולהוכיח שהאיש שהובא למשט חף מפשע? לבני 14-12. סיפוריו של פיליפ פולמן על סאלי לוקהרט – הראשון בהם הוא מסתרי אבן האודם – מתרחשים ברחובות האפלים ורוויי המזימות של לונדון במאה ה-19. לבני 15-13. מסתורין של קנוט המסון הוא מסיפוריו המוזרים שכתב בהשפעת דוסטויבסקי. לבני 16 ומעלה.

יחיעם פדן