אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 3


פרק שלישי
החבר שלי חזר ממרחקים...

אפשר להגדיר בשם 'ספרי הרפתקאות' את הרומנים הראשונים שנכתבו ואומצו בידי בני נוער שלא היו להם ספרים משלהם. למשל, רובינזון קרוזו של דפו (1719) או דון קישוט של סרוונטס (1605). עלילת ספרי ההרפתקאות רוויה בסכנות ובהתגברות על מכשולים, ואין זה פלא שרבים מהוותיקים שבהם מלהיבים בהרפתקנותם – הקוסם מארץ עוץ של באום (1900) או מסעותיו של נילס הולגרסון של לגרלף (1908); ויש גם סיפורים, כמו 'מהאפנינים עד האנדים' בתוך הלב של ד'אמיצ'יס (1886) (שהפך לסדרת טלוויזיה, 'הלב').

ג'ים הוקינס (אי המטמון, רוברט לואיס סטיבנסון, 'הד ארצי' 1992)
הסיפור:
בתיבת הים של הספן הזקן הייתה מפה, ועם מותו עברה לרשותו של הנער ג'ים הוקינס. בהפלגה לגילוי האוצר התברר שלא מעט מן המלחים היו בעברם שודדי ים, והחל מאבק על חיי האנשים ההגונים וגם סביב השאלה מי ימצא את המטמון. לבני 12-10. הספר תורגם פעמים אחדות: לכתר (1974), לזמורה ביתן (1991) ועוד.
מי סיפר: רוברט ל' סטיבנסון הסקוטי (1894-1850) כתב הרבה לבני נוער (ולמבוגרים). מספריו האחרים: האדון מבלנטרי, על קנאה קודרת בין שני אחים, ונחטפתי, סיפור הרפתקאות המתרחש בסקוטלנד על רקע המאבק באנגליה, שניהם לבני 13-11.
מסעות ימיים אחרים: הומרוס חיבר את ההרפתקה הימית הראשונה (לפני 2,800 שנים), והאודיסאה שלו נתנה את שמה לסוגת הרפתקאות-מסע*. ספרים שבהם נער מתגנב לספינה – נוסע סמוי – ומשתתף בהרפתקה על כרחו הם, למשל, ספינת העבדים לז'ול ורן, לבני 12-10; סיפורו של ילד רע לאולדריץ', 12-10. ארבעים יום על אי בודד של לשם הוא הרפתקה בת ימינו המתחילה בנהר מתפרץ בלב העיר ומסתיימת במעשה גבורה באי בודד. לבני 13-11.


דידו טווייט (ציפורי לילה בננטקט, ג'ואן איקן, 'מרגנית' 1984)
הסיפור
: מלח בציידת לווייתנים מבחין בילדה הקשורה לתורן בלב ים. דידו מועלית אל הסיפון. כשהיא מתעוררת מעלפונה, ואחרי ימים רבים של הפלגה, היא מסכימה להתלוות לבתו של הקברניט באי מגוריו ננטקט; ושתיהן יחד חושפות קשר לרצוח את מלך אנגליה. לבני 12-10.
מי סיפר: ג'ואן איקן האנגלייה (2004-1924) כתבה סדרה ארוכה של ספרים שבהם מככבת דידו טווייט. נוסף על כך כתבה ספרים רבים לנוער (ולמבוגרים) – ובהם טרילוגיה נהדרת (שלא תורגמה) על נער שנולד בספרד ויצא לאנגליה כדי להכיר את משפחת אביו המת – וגם לילדים; למשל, נקמת הירח, אגדה אמנותית על ילד שהכניע מפלצת בעזרת כינורו. לבני 9-7.
ילדים אחרים בצרות: גיבורי רוב ספריו של פטר מתאוס הם נערים המסתבכים בצרות – כלומר, בהרפתקאות; למשל, רובי נלחם על חירותו – שגיבורו נחטף תמורת כופר ואינו מחכה שיצילו אותו. לבני 12-10. גיבורי ספריה של מדלן ל'אנגל מגיעים למקומות מוזרים, למשל, קמט בזמן. לבני 14-12. בגלל מתנת הצייתנות שמעניקה הפיה מתגלגלת אלה – אלה המכושפת של גייל קרסון לוין – מצרה לצרה גדולה ממנה. לבני 13-11.


ג'ים כפתורי (ג'ים ונהג הקטר, מיכאל אנדה, אביגיל 1965; 'מרגנית' 1982)

הסיפור: חבילה מוזרה נוחתת במקרה באי קטן, ובתוכה מתגלה תינוק. כשג'ים כפתורי גדל, יוצא איתו נהג הקטר לוקס למסע הרפתקאות מסמר שערות ומצחיק מאוד שבו יחפש את אמו ויברר מדוע ארזו אותו ולאן היה אמור להגיע. לבני 12-10.
מי סיפר: מיכאל אנדה הגרמני (1995-1929) חיבר בעיקר ספרי פנטסיה. העמוק בספריו הוא מומו, לבני 14-12; והידוע שבהם הוא הסיפור שאינו נגמר, לבני 13-11. יש גם המשך מוצלח לג'ים, ג'ים וכנופיית ה-13, לבני 11-9; סיפור נהדר, 'הדרך הארוכה לסנטה קרוז' (בתוך בית ספר לקסמים, לבני 11-9) ועוד.
יתומים אחרים בדרכים: האח האובד מאת ניק. אנוב מספר על שלושה נערים המשוטטים ברחבי רוסיה – הגדולה בארצות תבל – בעצם ימי המהפכה ומלחמת האזרחים. לבני 13-11. באין משפחה ובמשפחה של מאלו וכן באד, לא באדי של קרטיס (שלושתם לבני 13-11) מספרים על יתומים הנאלצים לחפש מישהו – רצוי קרוב משפחה – שיגן עליהם.

המלצות נוספות: 

מסעות גוליבר של סויפט הוא מהרומנים הראשונים, וממחברי העיבודים לילדים נזכיר את מרטין ג'נקינס (לבני 9-7 בקריאה מתווכת). 35 במאי הוא סיפור הרפתקאות שכתב קסטנר בקריצה שובבה, לבני 11-9; רסמוס והנודד של לינדגרן מספר על ילד החומק מבית יתומים ומתלווה לאדם שאינו רוצה לגור בבית... גם קפיטן הטרס (מסעותיו והרפתקאותיו, לבני 13-11) ופיליאס פוג (מסביב לעולם בשמונים יום, לבני 12-10) הם מהנוסעים ההרפתקנים שהגה ורן (ויש עוד). אין ספק שלוקס קאשה, גיבור ספרו של אלכסנדר, שתי פרשיות חייו הראשונות של לוקס קאשה, חזר ממסע מרתק, לבני 13-11; ולבסוף, שני ירחים של קריץ' הוא סיפור-מסע מיוחד במינו: לבני 14-12.

* אודיסאוס פרי עטי הוא ביוגרפיה נטולת אלים ומפלצות של אחד מגדולי הנוסעים שהיו אי פעם. במרכז סיפור חייו ה'אמיתי' של גיבור שתי הפואמות של הומרוס עומדת הדרך שבה הפכו מעלליו לסיפורים אגדיים. לבני 14-12.

יחיעם פדן