אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים 2


פרק שני
החבר שלי מה -זה שובב!
 

פרק זה מתמקד בפרקים מילדותם של השובב- לשעה מקס; של השובב חסר המעצורים ג'אני; ושל מדיקן, שאינה מבינה מה רע במעשיה. כמו כן מוזכרים ספרים נוספים, המנציחים מעשים פרועים כמעט מעבר לכל דמיון. תחילה היו בספרים כאלה בעיקר בנים; רוב הבנות היו מאופקות ומנומסות הרבה יותר. במהלך המאה העשרים נעשו הבנות נועזות ויצירתיות יותר.

מקס (מוריס סנדק, ארץ יצורי הפרא, כתר 1984)
הסיפור: מקס לובש את תחפושת הזאב ומתנהג באופן מחפיר; לדעת אמו, כמובן. הוא נשלח לחדרו , שבו מתחיל לצמוח ג'ונגל , יוצא להפלגה ומגיע לארץ יצורי הפרא המכתירים אותו למלכם. האם ישוב הביתה? ומה מחכה לו שם? סיפור היוצר הזדהות עם הילד השובב בלי להצדיקו ובלי לכעוס עליו. לבני 7-5.
מי סיפר: מוריס סנדק הוא צייר וסופר מרתק, הרואה בארץ יצורי הפרא את חלקה הראשון של טרילוגיה (חלקיה האחרים הם במטבח הלילה והרחק שם בחוץ, שלא תורגמו). מספריו תורגם לעברית היגלטי פיגלטי פופ. לבני 9-7.
מסעות דמיוניים אחרים: הבריחה מהבית היא לא אחת מקלטו של השובב. על מסעות בדמיון קוראים בספרים כמו כמה טוב לחשוב של דוקטור סוס (לבני 6-4), עליסה בארץ המראה של לואיס קרול (לבני 11-9) – וכדי לחזור אל מעשי השובבות נזכיר את היום הרע של טובה שכתבה אלונה פרנקל (לבני 6-4).

ג'אני (ואמבה, יומנו של ג'אני פגע-רע, 'מרגנית' 2001)
הסיפור: ג'אני מסתיר זיקוקים באח הכבוי (ומובן שהם מתפוצצים); ג'אני מכין מלכודת למנהל הפנימייה (ומובן שהאיש נופל בה). בכל יום יש לו רעיון חדש, לא פעם מהסוג הגורם כאב לזולתו ועל כל מימוש של רעיונותיו המקוריים הוא זוכה בהצלפה הגונה. אפילו הדודה הסבלנית נאלצת להודות שאין לו תקווה! מעשיו של ג'אני מסמרים את שערותינו, ואת כולם הוא מצדיק בהבעה תמימה. ואולי גם אנחנו מצדיקים אותו? לבני 12-10.
מי סיפר: לואיג'י ברטלי הסתתר מאחורי שם העט ואמבה, אולי מפני שידע כי כתיבתו החתרנית תעורר עליו זעם רב. ספרו הראשון, צ'ונדולינו, מספר על ילד שהפך לקיסר הנמלים (לבני 13-11).
'מזיקים' אחרים: מידת השובבות תלויה, כמובן, בכללי ההתנהגות שקובעים... המבוגרים. בזוכרנו זאת, נוכל למנות עם השובבים את מכשפה קטנה של פרויסלר (שכן המעשים ה'טובים' שהיא עושה נחשבים 'רעים' בעולמן של המכשפות) ואת אמיל של לינדגרן (לבני 11-9), את שניים שגנבו את הירח של מקושינסקי, שהם בעיקר חסרי התחשבות (לבני 12-10), את תום סויאר של מרק טוויין (לבני 12-10) וגם את מוטל בן פייסי החזן של שלום עליכם (לבני 12-10). מעל כולם, כמעט ברמה של ג'אני, ניצב כושר ההמצאה המאפיין את ג'ורג'י מלך הצרות של מטה ויקטוריה ויקטור, מחברת עלומה שלא הותירה עקבות בשום שפה (לבני 12-10).

מדיקן (אסטריד לינדגרן, מדיקן, 'מרגנית' 1983)
הסיפור: כל התנסות של מרגרטה, הלוא היא מדיקן,גורמת מבוכה רבה להוריה. כך כשהיא מטביעה (כמעט) את אחותה; וכך כשהיא מכניסה אפון לאפה. גם היא, כמו ג'אני, ניחנה בתמימות כובשת; והאמת, לא הייתי ממליץ לרסן את הדמיון שלה! אפשר לקרוא עליה עוד בספר ההמשך, מדיקן והספוגית מיוניבקן. לבני 12-10.
מי סיפר: אסטריד לינדגרן היא יוצרת שבדית. ספרה הראשון היה בילבי גרב-ברך (1945), לבני 11-9. כמה מספרי המופת שלה מרתקים ומרגשים. למשל, מיו מיו שלי, על ילד יתום שהגיע (או לא) לממלכתו של אביו (1954), קרלסון והנודד, על יתום שבורח מבית היתומים עם נווד (1956), האחים לב ארי, על שני אחים המבצעים מעללי גבורה (1973) ורוניה בת השודד, על ילדה שחייה מיוחדים בזכות עיסוקו של אביה (1983) . כולם לבני 13-11.
ילדות שובבות ופרועות: כולן, כאמור, מעשרות השנים האחרונות, והבולטות שבהן, לטעמי, נמצאות בספרים ילדה רעה של יעל פישביין (לבני 12-10), שד משחת של נחמה גרצ'וק (לבני 12-10) וכן כשהמזל בא צריך להזמין אותו לשבת של מרים פרסלר (לבני 13-11).

המלצות נוספות:
לספרים המיועדים להנאתם של הילדים קדמו ספרונים שכוונתם לחנך להתנהגות נאותה ,בין היתר באמצעות סיפורים על ילדים פרועים במיוחד או טובים עד בלי די. כבר במרוצת המאה התשע-עשרה נכתבו פרודיות על חוברות אלה, כמו מקס ומוריץ של וילהלם בוש (לבני 7-5) – ששימש דגם לכל הספרים שהוזכרו בפרק הזה; ואפשר לראות את השתקפותן של החוברות גם בתיאורים הפוכים – למשל, בדמותו המתוקה והטובה תמיד (גם במחשבותיו) של סדריק ארול, הלוא הוא לורד פונטלרוי הקטן של הודג'סון-ברנט (לבני 11-9). 

יחיעם פדן