אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

עמוס עוז : שאלות ותשובות

איזה מין ילד היית?
הייתי ילד של ספרים. הייתי בן יחיד והיו לי מעט חברים,אבל היו לי הרבה ספרים. הייתי יושב על המחצלת בבית, לבדי, ומשחק באבני דומינו ויוצא למלחמות ולמסעות בעולם. בין הילדים בבית הספר לא הייתי פופולרי. לא הצטיינתי, לא בספורט, לא בלימודים ולא במשחקים. הייתה לי דרך אחת
לזכות בתשומת לב: הייתי ממציא סיפורים ומספר אותם לילדים בהמשכים בהפסקות. היו אלה סיפורי מתח, תערובת של סיפורים בלשיים ומדע בדיוני, עלילות טרזן ופטריוטיות ישראלית. הילדים היו מקיפים אותי כדי לשמוע אותם ומחכים להמשכים ולכן לא היכו אותי.

מה אהבת לקרוא בילדותך?
אהבתי לקרוא מגוון של ספרים, בעיקר ספרי הרפתקאות ומסעות לנוער, ספרי ז'ול ורן ,פנימור קופר ואחרים. אהבתי לקרוא גם ספרים למבוגרים, למשל ספרים של י .ל.פרץ ושלום עליכם על העיירה היהודית.

איזו חווית ילדות זכורה לך במיוחד?
חווית הילדות החזקה שלי הייתה מלחמת השחרור. הייתי בן תשע בימי המצור על ירושלים. המצב היה קשה מאוד. לא היה לחם ולא היו מים. אני מילאתי שקים בחול ואספתי בקבוקים ריקים בשביל ה'הגנה' כדי שיכינו מהם בקבוקי תבערה.

איך נולד הספר סומכי?
הספר נולד מתוך זיכרון ילדות על ילדה שאהבתי, כשהייתי בכיתה גימל או דלת.
 היא הייתה מלכת הכיתה, תמיד מוקפת ילדים מחזרים ואני הייתי ילד צדדי, רחוק.
 יום אחד החלפתי איתה פתקים ומהזיכרון הזה נולד הספר.
הכינוי סומכי הוא המצאה. לא באמת קראו לי כך.

במה שונה סומכי מיתר ספריך?
סומכי שונה בזה שנכתב בחיוך אחד ארוך, מתחילתו ועד סופו, 
לעומת ספרי האחרים, שנכתבו ברצינות ואפילו בעצב.