אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

יעל רוזמן : שאלות ותשובות

למה כתבת כל כך מעט ספרים?

זו שאלה שגם אני שואלת את עצמי לפעמים ואין לי עליה תשובה לגמרי ברורה.
אולי משום שאני אוהבת לעשות הרבה דברים, גם לכתוב ספרים וגם תסריטים ומחזות, גם לעבוד בגן הגדול שליד הבית, גם ללמוד דברים חדשים .
אולי מפני שאני אוהבת לעשות דברים בנחת (או בעצלנות), בלי למהר. וחשוב לי שיהיה לי זמן לדבר עם אנשים, לקרוא, להרהר, לישון ולחלום.
אולי מפני שאני נורא קפדנית ומוחקת יותר ממה שאני כותבת ואז הכתיבה מתארכת ומתארכת.
אולי מפני שחלק מהספרים שלי ארוכים ולוקח זמן רב לכתוב ספר ארוך.
בכל אופן, בכל ספר שכתבתי אני שמחה ,כאילו היה ספרי היחיד.

שמתי לב שאת לא כותבת סדרות. תוכלי להסביר מדוע?

כשאני מתחילה ספר חדש חשוב לי לטפל במשהו שעוד לא נגעתי בו. פעם זה הנושא של הספר, פעם זו הצורה של הספר, פעם זו הדרך החדשה לספר את הסיפור, וכמובן אלה גיבורים חדשים שאני לומדת להכיר במהלך הכתיבה. העיקר שיהיה בכתיבה אתגר לנסות משהו שעוד לא ניסיתי. ואילו בסדרות- הגיבורים כבר מעוצבים וידועים, גם לסופר וגם לקורא, גם הנושאים דומים ורק האירועים משתנים. כקוראת, אני יודעת כמה נעים לפגוש מכרים ישנים בספרים חדשים. ככותבת, זה פחות מאתגר אותי.

אילו ספרים את אוהבת לקרוא ?

אני מאוד אוהבת לקרוא ספרים למבוגרים וגם לילדים. אני קוראת המון.

מה חשוב לך בספרים?

קודם כל שהסיפור יהיה מסקרן, מלא הפתעות, ושסופו יתאים להתחלה שלו.
חשוב לי שהשפה תהיה מדויקת, עשירה ובכל זאת פשוטה.
אני אוהבת ספרים טעונים רגש, שתהיה בהם קשת של רגשות, הרבה אהבה מכל הסוגים, אבל בהחלט גם צער וכאב , פחד ובדידות ואומץ ושמחת חיים.
אני אוהבת ספרים מצחיקים, או לפחות משעשעים, ספרים שמדגדגים את המחשבה ואת הלשון.
אני אוהבת ספרים שאפשר לחשוב עליהם ולחזור אליהם ולדעת שגם בקריאה השנייה יתגלה משהו שלא שמתי לב אליו בקריאה הראשונה. אני אוהבת ספרים שנותנים לי השראה להגיע למקומות חדשים שעוד לא הכרתי, לרעיונות חדשים, לאנשים ולעולמות חדשים ולכתיבת ספרים חדשים.

האם יש סופרים שאת מקנאה בהם?

אולי לא מקנאה , אבל בהחלט אומרת לעצמי- הלוואי שגם אני.
הלוואי שיכולתי לכתוב באופן מצחיק כמו אריך קסטנר ואסטריד לינדגרן.
הלוואי וגם אני יכולתי לכתוב באופן פשוט ונקי כמו פטרישה מקלכלן (שרה פשוטה וגבוהה) או לורה אינגלס ויילדר . (ספרי בית קטן בערבה) הלוואי ויכלותי לאייר ולהשתגע בשובבות כמו דוקטור סוס.
הלוואי ויכולתי להמציא הרפתקאות דמיוניות כמו ז'ול ורן (שמונים אלף מיל מתחת למים). אבל אני זו אני. וזה בסדר.

האם יש משהו משותף לספרים שאהבת לקרא בילדותך?
במיוחד אהבתי ספרים שעלילתם מתרחשת בטבע, שיש בהם קשר בין אנשים לחיות וספרים שבהם הגיבורים מגיעים למקום חדש וצריכים להתמודד עם הטבע ולהפיק ממנו את הכי טוב שאפשר.
ספרי טרזן בג'ונגלים של אפריקה, רובינזון קרוזו, הרובינזונים השוויצרים, אי הילדים , אנשי בראשית, לאסי שובי הביתה, דולה הפנינים ושחור ונאווה, הם אחדים מספרי הקשר בין האדם לטבע,שאהבתי.