אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אֵיזופּוֹס

איזופוס
ממשל המשלים החשוב ביותר בהסטוריה היה אזופוס(איסופוס). אשר חי ביוון במאה הששית לפני הספירה. הוא היה עבד גיבן, מכוער וכבד- פה, שניחן בשכל חריף והיה בעל הומור שנון.  איזופוס נרצח בידי אנשי העיר דלפי, שנעלבו מדבריו והעלילו עליו שגנב גביע קדוש. הם הדפו אותו מראש צוק גבוה אל תהום, אף שידעו שהוא חף מפשע. לאחר מותו באו עליהם רעב ומגפות וכדי לכפר על מעשם, הם בנו מקדש והקימו עמוד זיכרון לזכרו. תהילתו של איזופוס היתה רבה. משליו המשעשעים והשנונים היו לרוחם של בני תקופתו התרבותית, והשפיעו על כל ממשלי המשלים שקמו אחריו. איזופוס נחשב לאבי המשל הסיפורי הקצר והשנון שנקרא על שמו- המשל האיסופי. במשך השנים נרקמו אגדות רבות על חייו ומותו, שכונסו בסיפור 'הרומן האיסופי'. גרסה מקוצרת של הסיפור נמצאת במסה של שלמה שפאן, החותמת את הספר משלי איסופוס, אותם תרגם מיוונית. הוצאת מוסד ביאליק ,1960 שנים לאחר מות איזופוס סופרו משלים במקומות שונים בעולם, ולמרות ההבדלים במקום ובזמן שבהם סופרו, יש ביניהם דמיון רב. 

ממשלי המשלים המפורסים שקמו בעקבותיו כעבור שנים רבות היו:
ז'ן דה לה פונטין ואיוון קרילוב.

לַה פוֹנְטֵין
ז'ן דה לה פונטיין חי בצרפת לפני כ400 שנה.
הוא כתב שירים, מחזות וסיפורים רבים, אבל התפרסם במיוחד בזכות ספרי המשלים שלו.  הוא הושפע ממחברי משלים קדומים וכתב מחדש את משליהם בחרוזים, כשהוא משנה אותם לפי רצונו. לה פונטיין טען שמוסר ההשכל הוא חלק בלתי נפרד של המשל. לדבריו, כמו שאי אפשר להפריד בין הגוף ובין הנשמה, כך אי אפשר להפריד בין משל ובין מוסר ההשכל שלו. וכך, אנחנו מוצאים כמעט תמיד את מוסר ההשכל בתחילתו של כל משל שלו, או בסופו.

קרילוב
איוון אנדרייביץ' קרילוב חי ברוסיה לפני כ-250 שנה. הוא נחשב לגדול מחברי המשלים הרוסים.
קרילוב פרסם את ספר המשלים הראשון שלו, שכלל 23 משלים, בשנת 1809וזכה להצלחה עצומה.
בתחילה עיבד קרילוב משלים של קודמיו, אבל בעקבות הצלחתו הרבה, החל לחבר משלים בעצמו.
בסך הכל כתב קרילוב כמאתיים משלים, בעיקר על בעלי חיים. גם הוא, כמו לה פונטיין, כתב את רובם בחרוזים. את משלי קרילוב בעברית חרז חנניה רייכמן.