אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
 

מינה איתן : שאלות ותשובות

מה אהבת לעשות כשהיית ילדה?

אהבתי מאוד לשחק. שני משחקים אהובים היו לי. 'מורה' ו'שחקנית.' הורי הבינו ללבי וליום ההולדת קיבלתי מתנות 'נחוצות' .  לוח עץ צבוע ירוק , כמו הלוחות שהיו בבית הספר , תוף בעל מצילות קטן שדמה בכל לתוף של המורה למחול. ועוד כמה שכבר שכחתי.

מה חלמת להיות כשתהיי גדולה?

בילדותי רציתי להיות  מורה. מאוד מצא חן בעיני לכתוב על הלוח, להסתובב, ולהציג רשימת מטלות. היו לי שני תלמידים . בת השכנים והאח הצעיר שלי. גם מורה לבלט רציתי להיות וגם שחקנית. קינאתי בבת כתתי שהתקבלה לתיאטרון הילדים של מנחם גולן, ולא הייתה ילדה מאושרת ממני בכתה ה', כשהמורה לבלט בחרה בי לריקוד 'הילדה הרעבה' בהצגת הסיום של ילדי כתה ח'.

האם הורייך תמכו בך, עודדו אותך להישגים?

אמא הייתה הקהל הנאמן ביותר שלי. היא תרמה למשחקיי את השפתון היחיד שלה והסכימה שאחטט ואוציא מהארון מה שארצה. בכלל זה שמלתה הטובה היחידה שקבלה מאמריקה. בכל ההצגות שלי,  בבית או בבית הספר תמיד ישבה בשורה הראשונה ומחאה כפיים בהתלהבות. 'את תהיי שחקנית,' אמרה תמיד. וכשחזרה מהצגה ב'הבימה,' וספרה על הצגה יפה שראתה, תמיד סיימה ואמרה, 'אבל את משחקת יותר יפה'. גם כשבגרתי וכבר הייתי בעצמי לאם לא הפסיקה להתפעל. 'כולם אמרו לי הבת שלך...' גם אבי שהיה אדם סגור ומאופק, הניד את ראשו אל הצד ואמר 'יפה', מילה שיקרה לי מאוד. ליום הולדתי העשרים העניק לי את מכונת הכתיבה הראשונה שלי . אישור ללא מילים שאמר לי 'את כותבת יפה.' אינני זוכרת אם ציונים בתעודה או במבחנים עלו אי פעם כנושא לדיון בבית. אני חושבת שאימא בעיקר, (וגם אבא  בדרכו המאופקת) שמחה בשמחותיי.  היא טוותה לי ילדות מאושרת במקום הילדות האבודה שלה.

אילו ספרים אהבת בילדותך? 

אהבתי מאוד את הספר 'אלה קארי' . החיים בנוף מושלג ואמצעי התחבורה, איילים ומזחלות, הקסימו אותי. אהבתי את פצפונת העשירה והמצחיקה  ואת אנטון ידידה טוב הלב המסור לאמו החולה (פצפונת ואנטון) . אהבתי את 'באין משפחה'  (הקטור מלו) את 'אוהל הדוד תום' ואת 'הלב' ואת הסיפור מכמיר הלב 'הנסיך המאושר'. נדמה לי שהסבל והחמלה שנמזגו זה בזה בספרים אלה, שבו את לבי.

מה את אוהבת לעשות היום?

אני אוהבת מאוד לקרוא ,לכתוב ולראות הצגות וסרטים, לבלות עם הנכדים. לטייל בארץ ובחו'ל. ללכת לים  ולשוחח עם ילדים במסגרת מפגשי הספרות והכתיבה היוצרת שאני מקיימת בבתי הספר.

איזה ספר שכתבת אהוב עלייך ביותר?

כל אחד מהספרים שכתבתי אהוב עלי מאוד , אבל אני חושבת שבספרי האחרון 'להחזיר את זאב' דברתי את עצמי יותר מאשר בכל האחרים. נשמתי  מציצה שם גם מתוך דמותו של זאב, המחנך הקשיש, וגם מתוך הילד, מרטי, גיבור הספר.

האם הילדים שלך מתעניינים בספרייך?

ילדיי וגם נכדיי אוהבים מאוד את ספריי . בעיקר חביבים עליהם הספרים שבהם הם מוצאים רמזים למקרים המוכרים להם.

האם יש לך תכניות לספר חדש?

יש הרבה רעיונות. הרבה התחלות. התחיל כבר הריון חדש.