אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

עץ השקרים

כתבה: פרנסס הרדינג
מאנגלית: יעל אכמון
עוץ 2017
414 עמוד, לא מנוקד 

'האם יצאת מדעתך או רק שכחת אסירות תודה מהי? את חושבת שחייבים לך את הבגדים שאת לובשת, את הגג מעל לראשך ואת המזון שמגישים לך? לא. לא חייבים לך דבר. כל ילד מתחיל את חייו עם חוב להוריו, שמְשַׁכְּנִים אותו, מלבישים אותו ומאכילים אותו. בן עשוי לשלם יום אחד את החוב בכך שיותיר חותם בעולם ויוסיף להון המשפחתי. כְּבַת את לעולם לא תעשי זאת. לעולם לא תשרתי בכבוד בצבא או תצטייני במדעים, לא תעשי לך שם בכנסייה או בפרלמנט ולא תרוויחי את לחמך ביושר כבעלת מקצוע. את לעולם לא תהיי אלא נטל המכביד על הארנק שלי. אפילו כאשר תינשאי, הנדוניה שלך תרוקן כספים מקופת המשפחה [...] אם לא תינשאי לאיש, יום אחד תיאלצי להתחנן לצדקה מאחיך, אחרת תמצאי את עצמך ללא קורת גג ופת לחם.' 

אביה של פיית' בת ה-14, הכומר ארסמוס סנדרלי, הוא מדען-חובב נלהב, המקדיש את עתותיו - כמו מדענים ומדענים-לכאורה רבים בזמנו - לחקר מוצא האדם. הזמן - השליש האחרון של המאה ה-19, שנים אחדות אחרי פרסום ספרו של דארווין 'מוצא המינים' שערער בין היתר על התפיסה הדתית-שמרנית באשר לעליונותו ולייחודיותו של האדם בטבע. המקום - אנגליה שתחת שלטונה של המלכה ויקטוריה. פיית', שמוסכמות החברה הוויקטוריאנית תובעות ממנה צייתנות אילמת ומדירות אותה מהשכלה ומרכישת מקצוע, היא נערה סקרנית במיוחד, אבל אביה הנערץ עליה - חמור סבר, נוקשה ומרוכז בעצמו - כמעט מתעלם מנוכחותה. כשהחברה מאיימת להחרים את אביה בשל דעותיו והמשפחה עוקרת מאנגליה לאי נידח, התסכול של פיית' הופך לעוינות חשדנית ולמרדנות. היא נוכחת לדעת שבמציאות החברתית שבה היא חיה מראית העין היא החשובה, לא האמת. אבל פיית' אינה מוותרת, מצליחה לדחוק רגל לתוך ארבע האמות של האב, ותוך שהיא סופגת את זעמו היא הופכת לשותפתו לסוד. עם מות האב בנסיבות טראגיות פיית' יוצאת למאבק בקשר השתיקה, בצביעות, בנוכלוּת ובשקרים, ואינה מרפה עד שהיא יורדת לחקר האמת. 

הסיפור האפל הזה אפוף מועקה כבדה, מחניקה, מתחילתו ועד סופו. הסביבה הפיזית המאיימת - חוף 
ים מסוכן, שמיים קודרים תדיר וגשם מתמשך - מטפורית לסערת הרגשות המטלטלת את חיי הדמויות. הסיפור, המציג מאבק בין חלוצים ובעלי דמיון לנציגי הקיפאון והשמרנות, נוגע בהיבטים מקוממים של ילדוּת והורוּת, של מעמדיות ושל מגדר בחברה הוויקטוריאנית. פיית' נאבקת בתפיסה השלטת, המצמיתה, שמוחה של אישה קטן ונחות ממוחו של גבר, ובמוסר הכפול שהיא חושפת אצל הסובבים אותה: במקום שבו השקר הוא חטא והציות לאב הוא חובה - מה תעשה בת כשאביה תובע ממנה לשקר? התנגשות הערכים שעיצבו אותה מובילה תחילה לקריסה ואחר כך להתעצמות, אבל גם לבדידות גדולה. 

פרנסס הרדינג (נולדה ב-1973) היא סופרת בריטית הכותבת לקוראים צעירים. ספריה וסיפוריה הקצרים זכו בפרסים ובציונים לשבח. עץ השקרים זכה ב- 2015 בפרס Costa Book, אחד מפרסי הספרות היוקרתיים בבריטניה, בשתי קטגוריות: 'ספר השנה' ו'ספר הילדים הטוב של השנה'. 

עץ השקרים
מתאים לבני נוער.
נירה לוין