אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

זאב

כתבה: סופי סְוֶורְטְס קְנוּסֶן
מפלמית: אירית באומן
איורים: אלישע ברטוב
קרן הוצאה לאור 2016
88 עמוד, לא מנוקד

'זאב כחיית טוטם בתקופה זו בחייך פירושו שאתה יודע להתמודד
היטב עם מצבים חדשים ואפילו מרגיש בהם טוב. אני בכלל לא מופתעת
שהזאב הוא חיית הטוטם שלך. החיים שלך התהפכו בגלל הסרטן.
חלית במחלה קשה, אבל אתה חזק מספיק כדי להילחם בה.
מבחינתי אתה זאב טיפוסי!' 

ביום הולדתו העשירי נאלץ אדם לנסוע עם הוריו לבית החולים. הרופא מסביר למשפחה שבברכו של אדם התגלה גידול סרטני ממאיר ואלים המחייב ניתוח דחוף, טיפולים ואשפוז ממושך. הילד, שאינו יודע דבר על 'מחלות של זקנים' כלשונו, חש פתאום שהכול נועצים בו מבטים. הוא כועס על ביטול מסיבת יום ההולדת שלו, ומבין שהחיים שהכיר עומדים להשתנות. 

19 פרקיו הקצרים של הספר הם מעין מונולוגים או פרקי יומן של אדם, המתעדים את הטיפולים הקשים, את השינויים בגוף ואת הטלטלות בנפש -עד התאוששותו והחלמתו המלאה. בסגנון רזה וישיר הוא חושף את רגשותיו כלפי המחלה - הבחילות, המכאובים ונשירת השיער, וכלפי הילדים האחרים המאושפזים בבית החולים - 'יש שם ילדות וילדים חולים עם פנים נפוחות, ראשים קרחים וצינוריות מפחידות שתקועות בגופם באמצעות מחטים ארוכות [...] הם מתנהגים כאילו הם לא חולים וזה ממש מעצבן אותי'. הוא כועס על חבריו הנמנעים מביקורים, מבין שהמחלה שלו מפחידה אותם; הוא רואה את העצב והחרדה בעיניהם של הוריו, שוקע ברחמים עצמיים וחש בדידות וייאוש. 

המפנה מתרחש בזכותן של שתיים: אחות במחלקה שאינה חוששת מתגובותיו ומתמידה בניסיונותיה לעורר בו עניין בתחום חדש, וילדה המאושפזת כמוהו, שדבריה הנאמרים על סמך ניסיונה האישי חודרים את חומת ההתנגדות של אדם ומשנים את נקודת המבט שלו. בזכותה של האחות האופטימית ומלאת החיים אדם מתחיל להתעניין בחיי האינדיאנים משבט הסו - נושא זר, שאינו שייך לחייו הקודמים או למחלתו ומאפשר לו להתנתק - ולוּ לפרקי זמן קצרים - מהמציאות המאיימת ולחוש חופשי וחזק. בדמיונו הוא מצטרף לנדודי השבט: 'אני רכוב על הסוס שלי וחש בתנועתו הקצובה תחתי [...] כל שריריי מתוחים, ארוכים גמישים, ואני נכון לציד או ללחימה'. כשאדם מגלה מהי חיית הטוטם שלו הוא מגייס כוחות חדשים להתמודדות עם הסרטן, ואפילו עוזר לחברתו להיחלץ ממשבר שאיים על חייה.
רומן ההתגברות הקצר נוגע בהיבטים שונים של התמודדות עם מחלה קשה האופייניים לחולים צעירים, ומדגים את חשיבותם של המרכיבים הרגשיים ואת כוחו של הקשר האישי עם דמויות המשמשות מקור השראה. 

סופי סוורטס קנוסן נולדה בבלגיה ומתגוררת כיום עם משפחתה בקופנהגן. בפתח דבר היא מספרת שכתבה את הספר בעקבות תכנית מרגשת בטלוויזיה על ילדים חולי סרטן המאושפזים בבית החולים בעירה.
זאב מתאים לבני תשע עד שתים עשרה.
נירה לוין