אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גרזן

כתב: גארי פאולסן
מאנגלית: דידי חנוך
אורים 2013
157 עמוד, לא מנוקד

'הוא טס צפונה לבקר את אביו לחודשיים, בקיץ, והטייס עבר התקף לב ומת, והמטוס התרסק אי שם ביערות הצפוניים של קנדה, אבל הוא לא ידע כמה רחוק הם טסו או באיזה מרחק או איפה הוא... האט, חשב לעצמו, האט יותר.
שמי הוא בריאן רובסון ואני בן שלוש עשרה, ואני לבד ביערות הצפוניים של קנדה'.
לאחר גירושי הוריו, כשהמריבות והצעקות עדיין מהדהדים במוחו, עלה בריאן על מטוס קל כדי לבלות את חופשת הקיץ עם אביו, מכונאי הנדסי בשדות הנפט בצפון קנדה. עורכי הדין הסבירו לבריאן שיחיה עם אמו, אבל לאביו יהיו 'זכויות ביקור'. לפני שעלה למטוס הקטן נתנה לו אמו גרזן בעל ידית פלדה בנרתיק עור, שהיה נתון בלולאת חגורה. 'האיש בחנות אמר שתוכל להשתמש בו. אתה יודע. עם אביך ביער', אמרה.
המטוס שבריאן טס בו התרסק על שפת אגם, התפרק ושקע במים. הילד בן השלוש עשרה הצליח להיחלץ מגוף המטוס המוצף מים, חתר מעלה בכוחותיו האחרונים והגיע לחוף. הוא היה המום, חבול וכואב, ובעיקר בודד. הוא לא ידע היכן הוא. איש לא ידע היכן הוא. מתי יתחילו לחפש אחריו? איך ימצאו אותו?
בריאן מבלה כחודשיים על חוף האגם תוך מאבק מתמשך על חייו: הוא לומד להתגבר על פחדיו ועל בדידותו, על צמא ורעב, מצליח להדליק אש ולומד לשמר אותה, והופך לשורד מתוחכם שאינו חדל ללמוד וליישם את מסקנותיו. בו-בזמן הוא נאבק גם בזיכרון הסוד, הסוד הנורא שלא נתן לו מנוח. הוא ידע שלא יוכל לשתף בסוד אף לא אחד מהוריו, משום שהם, כמוהו, לא יוכלו לשאת את העובדה שהסוד ידוע לו. השבועות שבריאן עושה לבדו על קו המים מחשלים אותו, מאפשרים לו לגבש את מחשבותיו ולהתקרב לעצמו. הוא לומד לפתור בעיות ולסמוך על עצמו. כשחזר לביתו גילה עד כמה שינתה ההתנסות הקשה הזו את חייו.
גארי פאולסן הוא סופר אמריקני יליד 1939, שכתב כ- 200 ספרים לבני נוער ועוד כמספר הזה מאמרים וסיפורים קצרים שראו אור בכתבי עת. גרזן, שראה אור ב- 1987, זכה במדליית ניוברי ועובד לסרט ב- 1990. לספר עוד ארבעה ספרי המשך.
גרזן מתאים לבני עשר עד שלוש עשרה. 
נירה לוין