אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

רפונזל

כתבה (על פי האחים גרים) ואיירה: שרה גיב
מאנגלית: אירית ארְבּ
כנרת בית הוצאה לאור 2012
30 עמוד, מנוקד

'אני אתן לך לחיות, ואתה תוכל לקחת כמה עלים שנחוצים לאשתך - בתנאי שתבטיח לי את ההבטחה הזאת: כשהתינוק ייוולד - הוא יהיה שלי!'
כמו גיבורות אחרות של מעשיות מוכרות - שלגייה שנשלחה אל מותה ביער, היפהפייה הנמה שקללה הוטלה עליה בינקותה - גם גורלה של רפונזל נחרץ כחלק מ'עסקת עונשין'; עוד כשהייתה רפונזל בבטן אמה נתפס אביה בגנבת עשבי תיבול מ'מכשפה אכזרית' ונאלץ להסכים לתנאי נורא - הוא ישוחרר אך התינוק שייוולד יעבור לרשותה. 

כך מתחיל סיפורה של רפונזל. במרכזו - כליאתה של הנערה ארוכת השיער במגדל גבוה נטול דלתות, התאהבותה בנסיך אמיץ ויפה תואר ומאבקם של השניים במכשפה אימתנית עד לסוף הטוב.
הפרט המרתק במעשייה הוא צמתה הארוכה-להדהים של רפונזל, שבעזרתה טיפסו מבקרים (המכשפה והנסיך, כל אחד לחוד) אל ראש המגדל. אחר כך השתמשה המכשפה בצמה הארוכה ללכידת הנסיך. משום מה, במשך השנים לא זכתה המעשייה על רפונזל לאהדתם של הקוראים הישראלים. ייתכן שהסיבה נעוצה בהיעדר הברק המאפיין אותה ובדמויות, שעל אף הפורענויות שניחתות עליהן - אינן מרגשות. אפילו המכשפה, המתוארת תחילה 'מכשפה אכזרית כל כך שלא היה אדם שנכנס אליו [לגנה] ונשאר בחיים' מתגלה כבעלת כוחות מוגבלים למדי, והיא נעלמת ללא הסבר מן הזירה. 

בכרך האחים גרים - מעשיות, האוסף המלא בתרגום שמעון לוי (ספרית פועלים 1994) מסופר שלאחר שהמכשפה הפרידה בין רפונזל לנסיך ילדה רפונזל תאומים וגידלה אותם בעליבות במדבר - עד שהתאחדה עם אביהם הנסיך. הגרסה הנוכחית חוסכת פרטים אלה מן הקוראים הצעירים.
הספר מאויר בסגנון מגזרות נייר - חלקן צבעוניות חלקן מעוצבות כצלליות. 

רפונזל
מתאים לבני ארבע עד שבע.
נירה לוין