אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

המעון של מיס פרגרין לילדים משונים

מאת: רנסום ריגס
מאנגלית: טל ארצי
כתר 2012
365 עמוד, לא מנוקד

בילדותו שמע ג'ייקוב מסבו סיפורים מרתקים על עברו. כשגדל מעט הבין ג'ייקוב שמרבית סיפוריו של סבא לא יכולים בשום אופן להיות אמיתיים:
'המעשיות הכי מופרכות שלו היו קשורות לילדותו, למשל שהוא נולד בפולין אבל בגיל שתים עשרה שלחו אותו באונייה למעון לילדים בוויילס. פעמים רבות שאלתי אותו למה הוא היה צריך להיפרד מהוריו, והתשובה הייתה תמיד אחת: כי מפלצות רדפו אחריו. פולין פשוט שרצה מפלצות, הוא אמר'. 

תיאורי המפלצות בפי סבא היו אכן מזוויעים: 'הן הצחינו כמו אשפה רקובה; הן היו בלתי נראות, רק הצל שלהן נראה; בתוך פיהן הסתתרו זרועות ציד מתפתלות שהיו נשלפות במהירות ומושכות את טרפן אל בין המלתעות החזקות שלהן' וכן הלאה, אבל תיאורי החיים במעון לילדים בוויילס היו משונים עוד יותר: 'זה היה מקום קסום, לדבריו, שנועד להגן על הילדים מפני המפלצות. [...] כל הילדים גרו יחד בבית גדול שעליו שמרה ציפור זקנה וחכמה, כך לפחות לפי הסיפור'. 

ג'ייקוב גדל, ושיער שסבא שלו, שאכן נשלח למעון ילדים באנגלייה ולא שב לראות את בני משפחתו שנשארו בפולין, בחר לתאר את הנאצים כמפלצות. 'הוא עבר גיהינום והייתה לו זכות לשמור דברים בסוד.'
אבל כעבור שנים אחדות, כשג'ייקוב היה בן חמש עשרה, קרה דבר איום שהפך את חייו על פיהם; הוא הבין לחרדתו שכל מה שסבא סיפר היה אמת לאמתה, ויצא למסע חיפוש מדהים, אל העבר של סבא. 

כבר זמן רב שהשואה נפרדת מסוגות כמו יומנים וספרי זיכרונות, ומוצאת את דרכה אל הסוגות הלא-ריאליסטיות, בהן ספרות הפנטזיה. סיפורו של סבא אייב פוטרמן נטוע אמנם בסביבה ריאליסטית ומתבסס על אירועים שיש להם ראיות היסטוריות, אבל זוהי פנטזיה לכל דבר. ומי שרוצה לתהות על הלגיטימיות של שימוש בשואה כמצע לסיפור פנטסטי איחר את המועד. 

הסיפור מסופר היטב, והחיבור בין נושא השואה למאבק על חייהם של דיירי המעון לילדים משונים הוא מטלטל לא פחות משהוא מרתק. ג'ייקוב, הנער המספר את הסיפור בגוף ראשון, רחוק מלהיות גיבור-על; הוא כובש לב בחולשתו ובכנותו, באנושיות וברגישות המכתיבות את התנהגותו. 

רנסום ריגס
נולד וגדל בפלורידה, למד ספרות אנגלית וקולנוע. כיום סופר וקולנוען, חי בלוס אנג'לס. את הסיפור ביסס על תצלומי חובבים סביב חיי משפחה שגאל מן הדוכנים בשוקי פשפשים או מצא באוספים פרטיים.
המעון של מיס פרגרין לילדים משונים מתאים לבני אחת עשרה ומעלה.
נירה לוין