אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גיבור או פרא

כתבה: יונה טפר
איורים: גלעד סליקטר
הקיבוץ המאוחד 2012, בסדרה 'קריאת-עשרה'
148 עמוד, לא מנוקד

'קלנועית', למי שלא יודע, היא כלי רכב קטן, אישי, שרוב המשתמשים בו הם אלה שכבר מתקשים להגיע ממקום למקום בהליכה. סבתא של גיא מתקשה לרכוב על אופניה ברחבי הכפר ומחליטה לרכוש לעצמה קלנועית, זאת על אף מחאותיהם של בני המשפחה. גיא דווקא שמח. מאז ילדותו הוא נמשך ל'כל דבר שמחוברים לו גלגלים'; עכשיו, הוא חושב לעצמו, יוכל להצטרף ל'מועדון' הנכדים של בעלי הקלנועיות בכפר, ולהשתתף בתחרויות במגרש הכדורגל הישן הרחק מעיני המבוגרים. 

זוהי נקודת הפתיחה של הסיפור. מהר מאוד מתברר שהנהיגה בקלנועית נאסרת על גיא. אביו רגיש מאוד בעניין הבטיחות בדרכים מאז שאמו, סבתו האחרת של גיא, נהרגה בתאונה. אבל גיא מתקשה להשלים עם הגזרה, ומסתבך בשרשרת של מבוכות ושקרים. 

המבוכה היא גם נחלתם של הקוראים: גיא אינו יכול לעמוד בלחץ חבריו. הוא מפר במודע, במופגן, את ההוראה החד-משמעית של אביו, לוקח בלי רשות את הקלנועית של סבתא, נוהג בה לעיני החברים ובאופן בלתי צפוי נאבק בנערים בוגרים שמנסים להשתלט על כלי הרכב ורגלו נשברת. גיבור אם כן, או פרא? ייתכן ששם הסיפור התכוון להעמיד שאלות ולעורר מחשבה, אבל הסיפור עצמו שם לאל את הכוונה; גיא מצטייר כגיבור שמאחוריו להקת מעריצים. 

הרהורים בענייני סגנון: קשה להתעלם מהבחירה בשמות חלק מהדמויות: המורה קרויה עֶרְגָה, המורה למוזיקה נקרא רֶנֶן, המורה לספורט – איתן, שמות שיש להם טעם לוואי דידקטי.
יש לא מעט צרימות הנובעות מאי-אמינות סגנונית של הדמויות: אמא מחמיאה לגיא על כך שהוא 'שוקד בחריצות על שיעורי הבית'; גיא משתמש בביטוי המלאכותי 'ממתינה לי נזיפה', ונוקט במילה המיושנת 'אווירון' לצד 'הייתי מבואס'; סדר היום שאמא מתכננת לגיא המרותק לכיסא גלגלים נראה כאילו נלקח מסיפור בן עשורים אחדים (עמ' 126). אחד הקולות האמינים יותר בסיפור הוא דווקא קולה של סבתא חוה, וכנראה שאין כאן מקריות.
והרהור חברתי אחד: אף שאחת הדמויות המרכזיות בספר היא סבתא, ואף שהספר מבקש ללא ספק להציג באור חיובי את האוכלוסייה המבוגרת של הכפר, הפִּסקה המתארת את ותיקי היישוב ביום הנטיעות עושה להם שירות דוב.
גיבור או פרא מתאים לבני תשע עד שתים עשרה.
נירה לוין