אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גנב בבית הזיכרון


כתב: טים וין-ג'ונס
מאנגלית: יעל סלע-שפירו
ספרית פועלים הקיבוץ המאוחד 2010, בסדרת 'מפרש'
203 עמוד, לא מנוקד
 

אמו של דֶקְלַאן עזבה את המשפחה בנסיבות מוזרות. דֶק היה אז בן עשר, ואחותו סאני רק בת חודשים אחדים. לאֵם היו הרגלים יוצאי דופן, שהלכו ונעשו משונים בעיקר על רקע אישיותו היובשנית, השמרנית וחסרת ההומור של אביו. אביו של דֶק היה פטור מדאגות כלכליות, והעסיק את עצמו בבניית דגמים ובנבירה בפרטי קרבות היסטוריים, שהתחוללו לפני עשרות או מאות שנים. הוא השקיע את עצמו במה שהיה ונגמר, ואילו אמו של דק אהבה לחיות לצלילי מוזיקה וצחוק ומעשי משובה.
יום אחד נעלמה ולא השאירה עקבות. אל המשפחה נכנסה בירדי, חברתה הטובה של האם, תחילה כדי לעזור בגידול הילדים ואחר כך כחברה לחיים של האב; אבל דק לא שכח את אמו. מדי פעם חזר אל בית המשפחה המפואר, הנטוש, שעל הגבעה, שהפך למעין מוזיאון משפחתי. עבור דק – זה היה המקום שבו קפאה ילדותו.
גנב שמצא את מותו בבית המשפחה עורר מחדש את פרשת ההיעלמות, הִתְסִיס את התקשורת וגרר את המשפחה לבית המשפט. דק, כבר נער בן שש עשרה, חשד שאביו מסתיר ממנו את האמת, ונשאב לדיאלוג חמקמק עם זיכרונותיו, עם דמות אמו שניבטה אליו מכל פינה ועם הגנב המת ומניעיו. 

אין זה מותחן קלאסי. זהו סיפור אנושי כתוב היטב, הממקד אלומת אור בוהקת אל היחסים בתוך משפחה, שנקרעת בין הסתגרות מרצון בעמימות וב'מבטחי העבר' ובין התמכרות לחיטוט בפצע שותת דם. 

גנב בבית הזיכרון
מתאים לבני 13 ומעלה. 

נירה לוין