אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

דבר והיפוכו

כתבה: מארי-אַנְז' גוּדְרָה
אייר: טיירי קורטן
נוסח עברי: תמי הראל
כנרת בית הוצאה לאור 2010
28 עמוד, מנוקד


האמצעים להרחבתו ולהעשרתו של אוצר המילים אצל ילדים הם האמצעים הלא פורמליים, כלומר שימוש מעשי בשפה – בדיבור, בהאזנה ובקריאה, ולא באמצעות שינון של גושי מילים על פי נושאים ובהקשרים מלאכותיים. עם זאת, כשפעוטות רוכשים את השפה המדוברת, יש תועלת גם בפעילות משחקית בתחום השפה.
זו יכולה להיות תכליתו של הספר, שהוא מילון-זוטא המבקש להציג זוגות תְאָרִים הפוכים באמצעות איורים. האיורים גדולים, צבעוניים וברורים, אלא שהספר אינו לוקח בחשבון את הקושי להציג מושג טהור ומדויק אחד באמצעות איור, ולנטרל את האיור מנוכחותן של עוד משמעויות אפשריות:
מוקיון שמן ומוקיון צנום מדגימים כאן בקלות את 'שמן' לעומת 'רזה'; לעומת זאת, הענק אפור הזקָן והנער הליליפוטי שמולו האמורים להדגים את 'גדול' לעומת 'קטן' – נותנים בו-בזמן ייצוג גם ל'זָקֵן' לעומת 'צעיר'; והזוג המציג את 'מסודר' לעומת 'פרוע' משרת באותה מידה של הצלחה את צמד ההפכים 'מכוער' ו'יפה'. לפיכך, סטודנטים פעוטים עלולים לכרוך מין בשאינו מינו. 

לפעוטות.
נירה לוין