אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גבוה בעננים

כתבו: פול מקרטני, פיליפ ארדה
איורים: ג'ק דַנְבַּר
עברית: רימונה די-נור
כתר הוצאה לאור, עילמור ספרים, 2006
92 עמודים מנוקדים, מאוירים

סְנָאִי, אִמוֹ ועוד בעלי חיים רבים מתגוררים ביער שבשולי העיר הגדולה. יום אחד מסתערים בולדוזרים ענקיים על היער והורסים אותו. רגע לפני מותה מפצירה סְנָאִמָא בבנה הסנאי שימצא את הדרך אל האי הטרופי חי-צומח, שם יוכל לחיות בשלווה ובביטחון.
המסע אל שמורת הטבע הרחוקה איננו קל; הסנאי הקטן סְנָאִיר מוצא את עצמו מול כוחות הרֶשַע ולומד להתמודד עם הפתעות ואכזבות. הוא גם פוגש חברים נאמנים שנלחמים אתו שכם אחד ומוביל לשינוי המציאות. הסוף, כצפוי, מתוק מדבש.

מלבד נגיעות בהקשרים ערכיים-מוסריים (חברוּת, נאמנוּת, שכר ועונש, מעמדיוּת, שוויון וחירות), הסיפור מזַמֵן עיסוק בכמה תחומים של אקולוגיה – ביחסי האדם עם סביבתו, בשמירה על איכות חיים, בהגנה על היערות ועל חיות הבר, במניעת זיהום אוויר וגם באיכות הסביבה האנושית.

זה עשרות שנים נעשים סרטים על פי ספרות קלאסית. בשנים האחרונות הורגלנו לראות עשייה בכיוון ההפוך - ספרים המופקים בעקבות סרטים ומלווים בתצלומים או באנימציה מתוך הסרט.
גבוה בעננים שואב את השראתו מסרט האנימציה Tropical Island Hum (2004) שהפיקו הזמר המוזיקאי פול מקרטני והאנימטור ג'ף דַנְבַּר (רמז לַקֶשֶר אפשר למצוא למשל בעמ' 58, שם מוסבר כי 'זמזום טרופי' הוא החגיגה המוזיקלית המסורתית הנערכת לכבוד הגיעם של אורחים לאי חי-צומח).
גבוה בעננים נקרא כמו מִתְוֶה לסרט אנימציה הממתין להפקה. 92 העמודים המאוירים מכילים שפע שמות המייצגים טיפוסים 'רעים' או 'טובים', ודמויות שההיכרות עמן חפוזה ושטחית. קצב ההתרחשויות מהיר והמעברים ביניהן תזזיתיים. הטקסט הכתוב דל בשר, ואפשר שעיבודו לסרט הנפשה והוספת המימד החזותי יסייעו בסגירת פערים ויעניקו לסיפור את הנפח החסר.

כמה עובדות והשתמעויות מן הסיפור עלולות לטרוד את מנוחתם של הקוראים, של המְסַפְּרִים ושל המאזינים: האם באמת כל החיות בטבע הן 'חופשיות, שוות ומוגנות'? האם קידמה וטכנולוגיה הן מקור לאסון ולעוולות? ולמה הפקידו תושבי חי-צומח את ילדיהם בידי גְרוּטָה המפלצתית לאחר שהובסה? ולמה לצְפַרְיוֹדֵעַ רגל מעץ?

מתאים לבני שבע עד עשר.

נירה לוין