אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אל-סיד איש הקרבות

עיבוד: כרמן חִיל-בּונצֶ'רָה
איורים: סוּבִּי
עברית: יורם מלצר
אגם הוצאה לאור 2008
27 עמודים מנוקדים, מאוירים

בסיפור המסגרת – הזַמָר הנודד לוסיאנו המגיע לכפר עומד בבגדיו הצעקניים מול חבורת ילדים ומספר להם סיפור הרפתקאות מרתק. אם יהיה לו מזל ישליך מי מהם מטבע או שניים לכובעו כשיסיים את סיפורו.
הסיפור העיקרי, זה שלוסיאנו מספר לילדי הכפר, הוא הסיפור שדורות של זמרים נודדים ברחבי אירופה סיפרו ושרו במשך מאות שנים – סיפורו של הלוחם האגדי אל-סיד. גיבור ספרדי זה העמיד את עצמו לשירותו של אלפונסו ה-6 מלך קסטיליה, אלא שב- 1079 סר חנו של אל-סיד והוא הוגלה בידי המלך. אז החל דרכו כלוחם שכיר. לאחר שנים שבהן הוכיחו הוא ומאות אנשיו גבורה ונאמנות למלך הושב לו מעמדו והוא מונה לנציב בוולנסיה ואחר כך הפך לשליטה.
מאות יצירות נכתבו על דמותו של אל-סיד. רק לפני זמן קצר יצא לאור אצלנו תרגומו של אריה סתיו לשירת אל-סיד (הוצאת רימונים), טקסט הנחשב לאחד מנכסי הספרות הספרדית. הגרסה שיצאה לאור בהוצאת אגם היא גרסה חדשה המיועדת לילדים.

הוצאת אגם הצעירה כבר הוציאה לשוק כמה וכמה ספרים שיש בהם הרבה יופי; גם האיורים באל-סיד הם חגיגה אסתטית. אלא שיתכן שהפורמט שנבחר, ספר גדול ודק מרובה איורים (במתכונת Picture book) הפונה ברגיל לבני שלוש עד שבע, מחטיא את המטרה; הספר, המכיל סיפור בתוך סיפור, מלל רב, פרטים ושמות רבים של אנשים ומקומות בעלי צליל זר (שעל חלקם אפשר היה לוותר) הולם קוראים בוגרים יותר - בני שש עד עשר. 

נירה לוין