אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

איננה בוחרת מלך

 (סיפור שומרי עתיק)
כתבה: תמר וייס
איורים: אפי וייס
כתר הוצאה לאור, סדרת ראשית קריאה
 98 עמודים מנוקדיםתמר וייס כתבה את הסיפור על פי ארבעה מיתוסים שומריים, המגוללים את סיפוריהם של אֶנְמֶרְכַּר מלך אֶרֶךְ, אֶנְסוּח-כֶּשְדַנַה מלך אַרַתַה ולוּגַלְבַּנְדָה, החייל אמיץ הלב שזכה והיה למלך.
הסיפור נפתח בכניסתו של שליח מטעמו של מלך ארתה לחצר המלכות של מלך ארך, ובפיו דרישת מלך ארתה לכניעה. אך מלך ארך - לא זו בלבד שהוא מסרב להיכנע, אלא הוא דורש את כניעתם לאלתר של בני ארתה ושל מלכם. ההתכתשות בין שני המלכים נמשכת שנים ארוכות: זה מאיים על שכנו, זה מוצא מפלט מחוכם, נחלץ מן המלכודת ומפיל בפח את השכן, ובתוך כך הקורא מתוודע למכשפים ולאלים המסייעים למלכים בהתגוששות ובאיומים ההדדיים.
בסופו של דבר מכריז מלך ארך מלחמה על מלך ארתה ומשגר את חייליו לצור על העיר ארתה. אז דורך כוכבו של לוגלבנדה, החיל האמיץ ובעל התושייה, והוא מוליך את צבא ארך לניצחון גדול על ארתה.
לוגלבנדה בא על שכרו כשהצבא המנצח שב לעיר ארך: האלה איננה, פטרוניתו עד אז של מלך ארך, ממליכה את לוגלבנדה על העיר במקום המלך שסר חִנוֹ.
תמר וייס נטלה חומרים מבטיחים - מלכים ומלחמות, אלים ומכשפים - ועיבדה את המיתוסים השומריים לסיפור לילדים, אלא שקריאתו של הסיפור עלולה להקשות על הקוראים הצעירים, וזאת מכמה סיבות:
מחציתו הראשונה של הסיפור עמוסה לעייפה בדמויות ששמותיהן השומריים (מסובכים לפענוח, להגייה ולזכירה) יוצרים תחושה של הצפה ומקשים על ההתמצאות בנפתולי העלילה.
העימות בין המלכים הופך לחבטות כדור מצד אחד של המגרש למשנהו. תחילה מתעוררת ציפייה לדמות הרואית, למשברים מעוררי חרדה ולהחלטות אמיצות, אך במהרה צונחת הכספית במד-המתח, העלילה מתמשכת לעייפה, הגיבורים מתגלים בבינוניותם ומתפוגג הריגוש לקראת הבאות.
המחצית השנייה של הספר, שתחילתה בכניסתו לזירה של לוגלבנדה, מפצה את הקורא הצעיר על התסכול המצטבר: לוגלבנדה נקלע למצוקה אמיתית, ובהיותו נועז ובעל תושייה הוא מתגבר על קשייו והעלילה מונעת קדימה בקצב מתגבר עד לתרועת הניצחון שבסוף הסיפור.
גם אם הבינוניות והסכלות הן חלק מן המסר - ספק אם קוראים צעירים יסיקו את המסקנות.

הספר ראוי לכל שבח בזכות לשונו המשובחת, העשירה, המזכירה לקוראים המבוגרים יותר את טעמם של מעשיות וסיפורי עם ותיקים.
מומלץ (בתוספת מנת עידוד ואף תיווך) לבני שמונה עד אחת עשרה.

נירה לוין