אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הצב השקט

הצב השקט
כתב: אריאל שיבולת
איורים: אבנר כץ
טל-מאי הוצאה לאור, 22 עמודים מנוקדים

זהו סיפור על צב, שכמו רבים וטובים לפניו מחפש שינוי; השקט שבשריונו אינו מוצא חן בעיניו, והוא רוצה 'לשמוע את הרעש, לחוש את ההמולה, להרגיש את החיים שמחוץ לשריון המוגן'.
בדרכו פוגש הצב תחילה את הציפור. היא משמיעה באוזניו את צליליה המיוחדים, אבל הצב אינו מסתפק בזה. הוא מזמין את הציפור להצטרף אליו והשניים ממשיכים יחד במסע.
הצפרדע היא הבאה בתור; היא משמיעה את קולה יחד עם הציפור, אבל הצב עדיין איננו מרוצה, והשלושה ממשיכים בדרכם. זהו סיפור מן הסוג המכוּנֶה 'סיפור צָבִיר'; במהלכו חבורת הצועדים עם הצב הולכת וגדלה, כל בעל חיים מוסיף את קולו המיוחד, והקורא זוכה 'לשמוע' אוסף גדל והולך של קולות בעלי חיים.
מתח מסוים הולך ונבנה ככל שגדלה החבורה ומתרבים הקולות. הביטוי המילולי אף הוא מתעצם: תחילה 'רעש וצלילים', בהמשך 'רעש גדול וחזק', 'רעש גדול ונהדר' ו'מהומה הגונה'. בסופו של דבר, הצב זוכה לרגע או שניים של אושר, כשכל בעלי החיים שסביבו משמיעים את קולותיהם יחד וההמולה רבה.
אלא מה? המהומה נגמרת במאומה; שקט משתרר, הצב נרדם.
המתח שנגוז וההתרגשות המתפוגגת מותירים תחושת אכזבה. חבל!
את הספר אייר אבנר כץ, צייר ותיק וסופר בזכות עצמו; בקווים דקים של עיפרון ובצבעים בהירים הצליח כץ להראות את הצב הקטן, האיטי, כבד התנועה והלא-כריזמטי, הנהנה כמנצח אמיתי ממקהלת בעלי החיים שקיבץ לו.
בני שנתיים עד ארבע ישמחו לשמוע. גננות בגני ילדים ישמחו לקרוא ולעבד.

נירה לוין