אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

לקחתי את הלבנה לטיול בשכונה

לקחתי את הלבנה לטיול בשכונה

כתבה: קרולין קרטיס
איירה: אליסון גֵ'י
נוסח עברי: צביה ולדֶן
אגם הוצאה לאור 2008
34 עמודים מאוירים, מנוקד.


זהו ספר מצויר (picture book) במלוא מובן המילה; האיורים שיצרה ביד אמן המאיירת אליסון גֵ'י עושים אותו לספר ראוי לשמו.
ילד קטן לוקח את הלבנה לטיול לילי בקרבת הבית. בדרכם – הוא על השביל והיא בשמיים, אבל גדולה וקרובה - נפרש לעיניהם נוף של עולם נינוח ושקט, אבל מסקרן, שיש בו התרחשויות משעשעות, מעניינות וגם מפתיעות.
הטקסט תופס רק שורה או שתיים בתחתית כל עמוד; את הסיפור המלא, שכל קריאה בו יכולה להיות שונה מקודמותיה, מספרים האיורים הגדולים.
'הזהרתי את הלבנה שתעלה קצת יותר לשמים,
פן תיתפס בקצה השבשבת, ולו להרף עין.'
כך אומרות המילים, בעוד האיור המשתרע על פני כפולה שלמה מכיל סיפור שלם: הילד המְסַפֵּר עומד על שביל בין כרי דשא, מצביע על הלְבָנָה הענקית המרחפת מעל מגדל הכנסייה כמעט - - אבוי! הלבנה קרובה מדי לשבשבת שבראש המגדל ועלולה להישרט! בניסיונה להתחמק נשמטת מרגלה של הלבנה נעל אדומה אחת המפריחה את העטלפים שבחרכי המגדל. הכומר בשמלתו השחורה ועמו אישה וילדה נסים בבהלה מן הכנסייה כדי לא להיפגע מן הנעל הצונחת, ואולי גם הם חרדים מפגיעת הלבנה בתרנגול הברזל? מגדל הכנסייה מביט בעיניים פעורות אל הלבנה, מודאג גם הוא, וכמוהו יתר הבתים מוארי החלונות שבסביבה. הכול מתרחש בלילה, והשקט האופייני לשעות הלילה נשמע היטב. כל זאת – ללא מילה כתובה. והתמונה, המבדחת והמעוררת מעט חשש גם יחד, גדולה ועוטפת ושואבת את הילד המאזין אל תוכה עד שהוא חש חלק מן המתרחש.
באיוריה של אליסון גֵ'י הצורות מעוגלות: הלבנה, הגבעות, העצים, העננים, קן הציפורים (הן שוכבות על גבן, כמו ילדים...) הסנאי המכורבל על ענף, בריכת המים בגן השעשועים, פניה של התנשמת המעופפת, אפילו הכלבים המייללים ללא קול מול הלבנה הם עגולי גֵו – כל הדמויות רכות, הצורות מעוגלות ומרוככות. אפילו דמותו של השועל החוצה במרוצה את האֲפָר מתמזגת היטב בנוף הרך, וגם הקיפוד נראה כמו כדור של מוך. האור שבתוך חשכת הלילה הוא אור חלומי; כך נראה העולם בלילה.
הילד מחזיר ללבנה את נעלה האדומה וחוזר הביתה, למיטתו, לחלומותיו הטובים, אל השלווה.

זהו 'סיפור לקראת שינה' נפלא: הלילה והחושך הם המקור לפחדיהם של ילדים רבים. בלילה נעלמים המראות והקולות היומיים העוטפים את הילד במעין 'רשת ביטחון'. נשמעים בעוצמה רבה דווקא קולות אחרים, שהאוזן איננה מכירה ומתקשה לפרש. הצלָלים יוצרים מראות לא ברורים, ומפעפעת תחושה של איבוד שליטה. פחדיו של הילד מתגברים כשהוא לבדו במיטתו, הרחק מהגנתם של הוריו.
מה בעצם קורה שם בחוץ כשחשוך כל כך?
הילד המספר את לקחתי את הלבנה לטיול בשכונה מנסה לתאר לעצמו איך נראה העולם בשעות החשיכה, כדי להרגיע את עצמו וכדי להתגבר על פחדיו. הוא מתאר לעצמו טיול עם הלבנה בנוף לילי, הוא מוליך את עצמו בסביבה המוכרת לו משעות האור, מתבונן ובודק מה קורה בה בשעות שבהן הוא במיטתו. אם כך נראה העולם בלילה - אפשר ללכת לישון ללא חשש.

אליסון ג'י נולדה באנגליה, למדה עיצוב גראפי בלונדון, סיימה את לימודיה בהצטיינות ב- 1998. מאז 1993 עוסקת באיור וקשורה להוצאות ספרים ולסוכנויות עיצוב ופרסום באנגליה ובארצות הברית.

מומלץ לבני שלוש עד שבע.

ספרים מאותו מדף:
אילון רואה ירח, מאת עפרה גלברט-אבני, הקיבוץ המאוחד 2001
ויהי ערב, מאת פניה ברגשטין, הקיבוץ המאוחד 1949
לילה טוב ירח, מאת מרגרט ויז בראון, הוצאת אדם 1983

נירה לוין