אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נקודה.קום

נקודה.קום
כתב ואייר: רלף סטדמן
תרגמה מאנגלית: נורית זרחי
הוצאת עם עובד, 28 עמודים, מנוקד

כשמתבוננים בספרים (לא רק) לילדים, נראה לעיתים קרובות ששלוותו של הטקסט לא תופרע אם יילקחו ממנו האיורים המלווים אותו; אבל במקרים מסוימים המפגש בין הטקסט לאיורים יוצר ישות חד-פעמית, והפרדתם תפגע אנושות בלבו הפועם של הסיפור.
הספר 'נקודה.קום' הוא מקרה מסוים כזה. יצר אותו רלף סטדמן, אמן ולשי ותיק (יליד 1936) ומוכר היטב, שהתחיל את דרכו כצייר עלילונים ובמשך השנים היה ליוצר רב-פנים הפועל בשדה הרחב שבו מיטשטשים הגבולות בין האמנות הפלסטית, אמנויות הכתיבה והמוזיקה. צייר, אייר קלאסיקה (מ'אליס בארץ הפלאות' ו'אי המטמון' עד 'חוות החיות'), פרסם ספרים לילדים ולמבוגרים וכתב ליברית, זכה בפרסים ובעיטורים ויצירותיו מוצגות בעולם כולו. מיוצריו ומעצבי דמותו של הזרם באמנות הידוע כ'גונזו'.
מהו, ובעצם מיהו נקודה.קום? פרחח בתחפושת, המתחיל את סיפורו ב'הי, אני גר בתוך המחשב שלכם' ומציג בעמוד הראשון את דמותו המהוגנת, המשעממת והצפויה כל כך - נקודה שחורה, עגולה, סתמית.
אבל מעבר לדף -
עיניו של הקורא סופגות חבטה הגונה כשהן נתקלות באישיותו האמיתית של העיגול השחור כמיטב האיור הסטדמני. כשמכבים את המחשב, כך מתברר, מתרחשים חייו האמיתיים של היצור הזה, והם נראים כאילו נורתה הנקודה ממין זכר כמו זיקוק די-נור דרך מיכלי צבע והותירה את מסלול השתוללותה על הנייר. אחרי שנקודה.קום הבהיר לנו מה טיבו, אנחנו נפנים אל הסיפור שהוא מספר - מעשייה רומנטית-פרועה, משעשעת, אנרכיסטית וחסרת היגיון לבד מזה שמכתיבה גחמנותו של היצור הצבעוני הפרוע וחסר המעצורים. כאן מתגלה ייחודו של רלף סטדמן. האיורים הם הם מהותו של הטקסט וחיבורם מעניק לקורא - גם לקורא הצעיר - חוויה משמחת ומרגשת.
סוף טוב - הכל טוב, וזה מתאים גם לאלה שלעולם אינם כמו אחרים, אבל בהחלט רוצים שיקבלו אותם, שיאהבו אותם, כמו נקודה.קום.
לשון התרגום של נורית זרחי בהירה וקולחת והעברית נשמעת טבעית להפליא בפיו של נקודה.קום. ובכל זאת, שמו של הספר במקור - little com. האם משהו נשמט מן התרגום?

מתאים לבני חמש עד שמונה.
נירה לוין