אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

פנג הלבן

פנג הלבן
כתב: ג'ק לונדון
איורים: פיליפ מונק
הערות: פיליפ ז'אקאן
תרגום: יעל ענבר
כנרת בית הוצאה לאור, 238 עמודים לא מנוקדים

פנג הלבן היה צאצאם של זאב ושל כלבת פרא, שאביה היה זאב. הוא נולד בערבות המושלגות של אלסקה ובה עברו עליו רוב חייו. פנג הלבן הוא גיבור הספר; הספר נכתב עליו ולמענו, והוא מספר בהרחבה, בִּפְרָטוּת ולעיתים אף בלשון לירית, את סיפור חייו.
הקריאה בספר היא כמסע ארוך, מרגש ומסעיר, בארץ הפרא שבה חי פנג הלבן, ארץ של בדידות שקטה, של מאבקים מסמרי שיער ושל מפגשים נוגעים ללב, ארץ שדמויות ססגוניות חוצות אותה - אינדיאנים, נוודים, סוחרים, ציידים והרפתקנים.

פנג הלבן נולד לחיי חופש, ומהרה סיגל את עצמו ל'חוק הבשר' - חוק ההישרדות בארצות הפרא - המבדיל בין הטורפים לבין אלה שבשרם יהיה לטרף. חירותו נגזלה ממנו כשהגיע עם אמו אל האינדיאנים תושבי אלסקה (אלה נתנו לו את שמו, שפירושו 'ניב לבן'). כשבגר היה לכלב מזחלות חזק, מנהיג בחושיו ובמנהגו בבני מינו, אך אדם לבן חסר מצפון הפך אותו לכלב קרבות מקצועי, אחוז זעם ואכזר כזאב פרא. בסופו של דבר גילה פנג הלבן את היכולת שהייתה אף היא חלק ממורשתו - לזהות טוּב לב ולרחוש אהבה ונאמנות.

עד לפני עשורים לא רבים היה הספר הקטן והמצהיב דייר של כבוד על מדפי הספרים של ילדים ונערים. הכל קראו אותו, ואלה שלא קראו השתוקקו להניח עליו יד ולקראו. הספר הדחוס שורות צפופות תורגם לראשונה לעברית בשנת 1933 בידי מ' אבי-שאול. הוא היה בבחינת שער יחיד כמעט לארצות של הרפתקאות גבורה ותהילה והעניק לילדים העבריים בכובע טמבל ובסנדלים הזדמנות לגעת בהן בידיים מדפדפות.
אבל הספר, כמו הרפתקאות הגבורה והתהילה, הלך ונשכח ושקע באבק בחנויות לספרים משומשים. במסגרת מגמת ה'רטרו' הניכרת לאחרונה גם בהוצאות הספרים בחרה הוצאת כנרת לפרסם בעברית מהדורה מוערת ומאוירת של הספר. הסיפור מלווה בהערות שוליים מאת פיליפ ז'אקאן, פרופסור לאנתרופולוגיה המתמחה בצפון אמריקה, המציעות מידע רלבנטי רב בענייני טבע ותקופה בלי להתערב במהלכו של הסיפור. כמו כן, כתפאורה מתמשכת ומתחלפת, מלווים את הסיפור למעלה ממאתיים תמונות מצוירות מפורטות צבעוניות, תצלומי טבע ותצלומים אותנטיים מתקופת התרחשותו. כל אלה תומכים בקורא הצעיר קצר הרוח ומגדילים את הסיכויים שהסיפור (שתורגם מחדש) ייקרא עד תומו.

'ג'ק לונדון' היה שם העט של ג'ון גריפית, שנולד בסן פרנסיסקו בשנת 1876. כשהיה בן 19 הצטרף למחפשי זהב באלסקה. זהב לא מצא, אך צבר חוויות רבות שהזינו במשך שנים ארוכות את סיפוריו. 'פנג הלבן' התפרסם לראשונה לפני 100 שנה, וזכה מיד להצלחה גדולה.
מומלץ לבני אחת עשרה ומעלה, לזוכרים בחיבה את פנג הלבן ולמתגעגעים לנעוריהם.

נירה לוין