אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

שלוש השאלות

כתב ואייר: ג'ון ג' מות' (על פי טולסטוי)
נוסח עברי: תלמה אליגון-רוז
כנרת בית הוצאה לאור, 34 עמודים מנוקדים לא ממוספרים


הילד ניקולאי מתחבט בשלוש שאלות: מהו הזמן הנכון לכל מעשה? מי הכי חשוב? מהו המעשה החשוב ביותר? הוא מפנה את שאלותיו לחבריו ואלה עונים לו כמיטב הבנתם, ואולם תשובותיהם, שמקורן בניסיון החיים המוגבל של כל אחד מהם, אינם מספקים את ניקולאי. הוא מחליט להעפיל אל ההר הגבוה, אל מקום משכנו של הצב החכם. המפגש עם הצב וכל מה שקרה בעקבותיו עזרו לניקולאי לקבל תשובות אמת לשאלותיו.
לפי מראהו הספר מיועד לקוראים צעירים: הוא דק ומעוצב בפורמט גדול, איורים צבעוניים מכסים חלק גדול מן הדפים ומעט הטקסט בכל עמוד מנוקד. אבל מן הדפדוף הראשון מתחזקת בקורא ההבנה שבידו אחד מן הספרים המיועדים לכל קורא, יהיה גילו אשר יהיה.
כותרת המשנה של הסיפור היא - סיפור זֶן לילדים (כלומר כתוב ברוח הפילוסופית-דתית שמקורה במזרח); בעבור הקורא הצעיר הוא מתרחש במציאות ארצית מוכרת - הנה ילד, הנה אדמה, הנה הר ועצים, ועם זאת, משמעותם הסמלית של מרכיבי הסיפור הולכת ומתבהרת עם הקריאות החוזרות, וכך מתרחבת משמעותו של הסיפור ומרחיקה אל מעבר למה שכאן ועכשיו.
איורי הצבע הרכים והחלומיים מקיפים את הקורא ומכניסים אותו לעולם שבו היה רוצה להיות בשולי הסיפור מופיעה הערת המחבר שבה הוא מתאר את תהליך היווצרותו של הסיפור. בין היתר הוא אומר את מה שחש מי שקורא את הספר: 'כשקראתי בפעם הראשונה את הסיפור, הרגשתי כאילו פעמון של זהב מצטלצל בתוכי, מזכיר לי שאני כבר יודע בעל פה את הסיפור הזה'.
חותם את הספר נוסח עברי של הסיפור 'שלוש השאלות' לפי טולסטוי, שפורסם בשנת 1903. 

מתאים לבני חמש עד שמונה, ולמתענגים על מחשבה ועל יופי.

נירה לוין