אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ללי מחליפה אבא

ללי מחליפה אבא
כתב: אבנר בז
איורים: יונת קציר-גולן
ספריית פועלים, 24 עמודים, מנוקד


נקודת הפתיחה של הסיפור היא סיטואציה ביתית יומיומית ומוכרת;
שעת הרחצה של ללי הגיעה. אבא מפציר, אמא זוקפת אצבע, אבל הפעוטה שביניהם שכנראה קמה על צד שמאל, משלבת זרועות דווקאיות ומודיעה שאיננה רוצה אמבטיה!
אבא מציע להשיט סירה, אבל הקטנה כבר כועסת ובוכייה; הוא מנסה לשכנע כמיטב הבנתו, אבל העריצה מטיחה בו האשמות ומודיעה:
'אתה אבא רע. אני רוצה אבא אחר.'
אבא מזהה את הסכנה בזמן, בוחר להימנע ממאבק כוח ומפרק את המתח: 'בואי נשחק משחק דמיון'.
מכאן ואילך משחקים אבא וללי ב'חנות אבאים'. אבא הוא המוכר, והוא מציג בפני הלקוחה שלו את מבחר האבות שמהם תוכל לבחור תחליף לאביה.
בסופו של דבר, הקטנה חדת האבחנה מפתה את ה'מוכר' להיות אביה החדש, ואף מלמדת אותו מה עליו לעשות כדי להצליח. בעמוד האחרון של הספר התמונה המשפחתית שלמה: ללי המרוצה מתכרבלת כחתלתולה בין שני הוריה ונרדמת.
'הקרב על האמבטיה' שבו עוסק הסיפור הוא אכן אחד מהנושאים המפרים את השלווה במשפחות רבות. אמנם ללי מתגלה כפעוטה דעתנית בעלת כושר ביטוי ומיקוח, ואבא נסחף לדַבֶּרֶת ארכנית ולהטפה צדקנית בנושא 'אבא יש רק אחד'. אך בסופו של דבר אביה של ללי יודע שהמשחק ינצח במקום שתפסיד הכוחנות, ומצליח למנוע הידרדות. הורים המוצאים את עצמם מנוצחים בידי רודן בן שלוש כדאי שיאמצו את העיקרון וישתמשו בו.
הסיפור נחתם בהבטחה של אבא - 'תודה שבחרת בי להיות אבא שלך. אני אעשה את זה הכי טוב שאני יכול.' ללי תקבל את ההבטחה כחלק מן המשחק. אנחנו, המבוגרים נזהה בה את מחויבותו של אב לילדתו.
מתאים לבני שלוש עד חמש.

נירה לוין