אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

רצתי, רצתי, ונפלתי


כתבה: פניה ברגשטיין
איורים: גיל-לי אלון קוריאל
הוצאת הקיבוץ המאוחד 2007
ספר קרטון מצויר לפעוטות

אסופה קטנה של עשרה משיריה של פניה ברגשטיין לפעוטות. השירים קצרצרים, בני ארבע עד שמונה שורות, ורובם מוכרים היטב למי שנולדו בישראל או חיו בה בשנותיהם הראשונות – הורים וילדים:
'רצתי, רצתי, ונפלתי,
ומכה ביד קיבלתי!
אוי, כואבת המכה,
אמא, תני לי נשיקה!'

עוד בספרון - חיפושית לי קטנטנה, בובתי, נדנדה, חמורי ואחרים.

פניה ברגשטיין, סופרת ומשוררת, נולדה בשנת 1908 ברוסיה הלבנה. לאחר מהפכת אוקטובר עברה עם משפחתה לפולין, והצטרפה לתנועת 'החלוץ הצעיר'. בגיל 18, על אף שחלתה במחלת לב, הכינה את עצמה לעלייה לארץ ישראל. לאחר עלייתה התגוררה בקיבוץ גבת.
בגלל מחלתה עבדה פניה בקיבוץ באריזה ובתפירה, אך לקחה על עצמה גם הדרכה בתנועת הנוער העובד, ערכה את יומן המשק של גבת וניהלה חוג לספרות. היא נפטרה בגיל 42 בבית החולים בעפולה.

פניה ברגשטיין כתבה לילדים ולמבוגרים. את שיריה וסיפוריה לילדים פרסמה בשבועונים דבר לילדים ומשמר לילדים. בשנת 1945 יצא לאור ספרה בוא אלי פרפר נחמד (יצא לאור גם כספר קרטון לפעוטות) וב- 1952 התפרסם הקובץ השני – ניסע אל השדה. בשני הקבצים שירים קצרים, בני ארבע שורות, מחורזים ושקולים, שפעוטות יכולים להבין, זוכרים בקלות ונהנים לדקלם בכוחות עצמם. השירים כתובים מנקודת מבטם של הילדים, ועוסקים בחוויות היומיום שלהם, בהתייחסותם לטבע ולחיות המשק.
ביניהם - האוטו שלנו גדול וירוק, פרח לי יפה ורוד, הנה אמא הדוגרת, יש בדיר טלה קטן, לפרה האדומה יש עגלה קטנה חומה, ורבים רבים אחרים.

מתאים לבני שנה עד שלוש.

נירה לוין