אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

חיות בלי גן-חיות

כתב: ג'יאני רודארי
איירה: אנה לָאוּרָה קַנְטוֹנֶה
אגם הוצאה לאור 2008
37 עמודים, מאויר ומנוקד


ג'אני רודארי מספר תשע מעשיות שגיבוריהן הם בעלי חיים: פילים לולייניים, צבים רוכבי אופניים, סוס שלמד לקרוא, שועלה צַלֶמֶת, דוב שודד ודוב דייג ואחרים. חלק מהמעשיות כתובות ברוח המשל, וכלול בהן מוסר השכל גלוי. כזו היא המעשייה על הערבי והגמל:
לסוחר ערבי אחד היה גמל ששירת אותו בנאמנות כל חייו. כשהזדקן הגמל והתקשה לעבוד ביקש מן הסוחר שיאפשר לו לנוח במכלאה, אך הסוחר ענה:
'אתה תעבוד אצלי כל עוד תהיה מסוגל ללכת. וכשתפסיק ללכת, אהרוג אותך.'
הגמל שתק, ונאלץ לצאת שוב למסע במדבר עם הסוחר. במהלך המסע הפתיעה אותם סופת חול, והסוחר מצא מסתור מאחורי גופו של הגמל. עם חלוף הסופה ניכר היה שכוחותיו של הגמל עזבוהו. הסוחר איים להרגו, אך הגמל לימד אותו לקח ואמר:
'אל תצפה לאהבה כשאתה זורע שנאה. אני הצלתי אותך ממוות בסופה, ואלו אתה היית מוכן להרוג אותי.אני רציתי שתהיה אחי, ואלו אתה רק רצית להיות הבעלים שלי...' וכו'. הסיפור נחתם בתוספת למוסר ההשכל: 'והערבים מספרים את הסיפור הזה כדי ללמד את הילדים שלהם לא כבהמה אלא כחבר אמת.'
בחלק אחר של המעשיות יש קריצה אל הקורא הצעיר, כך למשל בסיפור על הסוס המאולף ובסיפור על מרוץ הצבים.
בסגנונו המיוחד מצליח רודארי להשמיע את קולו שלו, של מספר הסיפורים, בלי לתבוע לעצמו תפקיד גלוי:
'אתם צריכים לדעת דבר אחד על החתול,' מעיר רודארי בסיפור על הפילים הלוליינים; ועוד - 'אם אתם מוצאים היכן חֲצִישָׂפָם, אל תגלו לחתול הרעב!' וכך, בחיוך, הוא מסיים את הסיפור על שלושת העכברונים.
את הספר מעטרים איוריה של אנה לָאוּרָה קַנְטוֹנֶה, אמנית איטלקייה צעירה החיה ועובדת במילנו.

לבני חמש עד שמונה.

נירה לוין