אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

רפאל

כתב: יאן איילנדר
מהולנדית: ענבל זילברשטין
ספרית פועלים, סדרת נעורים
198 עמודים, לא מנוקד


על כריכת הספר מתנוססת דמותו של נער, לבוש במדים של קבוצת הכדורגל ההולנדית המהוללת 'אַיַאקְס'. כך בוודאי נראה רפאל בן השתים עשרה, גיבור הספר, שחקן כדורגל מצטיין שהצליח להתקבל לשורות הנבחרת הצעירה של 'איאקס'.

ההתחלה לא הייתה מבטיחה. רפאל, אחותו התאומה גַבִּי והוריהם חיו באמסטרדם, עיר גדולה וצפופה. רפאל אהב מאוד לשחק כדורגל, אבל אמו סלדה מהמשחק הזה והתנגדה נמרצות לחיבה שפיתח רפאל למגרש. אחר כך הורע המצב: סבתא מתה, והמשפחה עברה לגור בחווה הקטנה שלה בכפר.

איך אפשר להפוך לשחקן כדורגל מפורסם כשאתה חי בכפר שקבוצת הכדורגל שלו נקראת בשם הבלתי אפשרי 'מ.כ.ז.ה.ב.ע'?
רפאל יצא להרפתקה מרתקת. הוא החליט ששֵׁם כזה לא ימנע מהקבוצה שלו להצליח; הוא החליט להתחבר גם עם מי שהפחיד אותו; והוא החליט לברר מה באמת קרה לסבא שלו, שהיה כדורגלן מצוין – ונעלם.

הספר הזה עשוי רצף של פרקים קצרים מאוד, המאפשרים לקוראים להכיר אט אט את רפאל, צעד אחרי צעד. לא הכול ברור מייד בהתחלה – לא לרפאל ולא לקוראים. רפאל מתחיל חיים חדשים במקום זר, ותוך כדי כך אוזר אומץ ומתחיל להבין את עצמו, את המשפחה שלו, את העולם סביבו. ההתבוננוּת וההתלבטות מעניקות לו כוח להבחין בדברים החשובים באמת.

יאן איילנדר הוא סופר הולנדי, יוצר סרטים ותכניות טלוויזיה.
מתאים לבני עשר עד ארבע עשרה, בנים ובנות!

נירה לוין